INAUGURACJA KOLEGIATY PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W GARWOLINIE

m6 sierpnia parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie przeżywała uroczystość odpustową, której przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W tym dniu odbyło się również uroczyste nadanie garwolińskiemu kościołowi parafialnemu tytułu „Kolegiaty”.

Tytuł kolegiaty został nadany dekretem z dnia 20 kwietnia 2011. Dokument stanowiący o nadaniu zaszczytnego tytułu docenia historyczne znaczenie Garwolina jako regionalnego ośrodka życia religijnego, społecznego i patriotycznego oraz obecną rolę w organizacji duszpasterstwa w zachodniej części diecezji siedleckiej. Doceniono przez to także rolę jaką odniosła parafia w czasie obrony krzyży w leżącym wówczas na jej terenie Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Odbiła się szerokim echem w naszej Ojczyźnie i za granicą odważna postawa uczniów, rodziców oraz niektórych nauczycieli tej szkoły, którzy na przełomie 1983 i 1984 r., wsparci przez biskupa siedleckiego Jana Mazura i miejscowych duszpasterzy, domagali się obecności znaku naszego zbawienia w szkolnych salach, a pośrednio też oparcia wysiłków oświatowych i wychowawczych na wartościach chrześcijańskich. Tym samym 6 sierpnia odbyła się uroczystość powołania przy nowopowstałej Kolegiacie Kapituły Kolegiackiej, która ma na celu kształtowanie nauczania społecznego związanego z Krzyżem. Jej Prepozytem został ks. prałat Ryszard Andruszczak. Kanonikami gremialnymi zostali: ks. Stanisław Bieńko i ks. Sławomir Żarski. Godność kanonika honorowego otrzymali: ks. Andrzej Banasiuk, ks. Henryk Bujnik, ks. Jan Madej i ks. Marek Skwierczyński. Poza Kapitułą Kolegiacką powołano także Członków Konwentu Edukacyjnego Lux Christi, w skład którego weszli świecki Konwent Edukacyjny, w skład którego weszli: Małgorzata Małachowska – dyrektor KLO w Garwolinie, Robert Kuźbida – nauczyciel historii KLO w Garwolinie, Robert Kowaluk – pracownik Banku Spółdzielczego w Łaskarzewie, Anna Żochowska – lekarz pediatra, ordynator oddziału noworodkowego w Otwocku, Aneta Sobierajska – katechetka z Siedlec, Jolanta Łopuska – wicedyrektor KLO w Siedlcach. Na inauguracyjne uroczystości przybyła m.in. Posłanka na Sejm RP Stanisława Prządka, Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Garwolińskiego Urszula Zadrożna, Wicestarosta Stefan Gora, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski.