Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy

DSC 0416Dnia 2 października 2012 roku, po raz pierwszy w Powiecie Garwolińskim, odbyły się kwalifikacje do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Dotychczas konkurs ten organizowany był w Mińsku Mazowieckim, w tym roku zaś przeprowadzono go w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie w Garwolinie.

W eliminacjach udział wzięło 19 uczniów, w tym: 6 ze szkoły podstawowej, 7 z gimnazjum oraz 6 ze szkoły ponadgimnazjalnej.

Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego podziwiali: Marek Chciałowski Starosta Powiatu Garwolińskiego, Justyna Maszkiewicz Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Garwolinie, Halina Poszytek Prezes Oddziału ZNP w Garwolinie, Ewa Flaga Dyrektor ZSP Nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, Jadwiga Mańkowska Kierownik Wydziału Oświatowo – Społecznego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Garwolinie oraz dwie Komisje Konkursowe, w jednej z nich swoją obecnością zaszczycił prof. Stanisław Górka, aktor znany m.in. z serialu „Plebania”.

W skład pierwszej Komisji konkursowej wchodzili uczniowie:
1.Katarzyna Pałdyna – ZS w Siennicy;
2.Mateusz Kowalczyk – ZS Nr 2 w Łaskarzewie;
3.Karolina Gendek – ZSP Nr 2 w Garwolinie
4.Michał Chruściel - ZSP Nr 2 w Garwolinie
5.Angelika Brzozowska - ZSP Nr 2 w Garwolinie.

Natomiast Profesjonalną Komisję Konkursową tworzyli:
1.Joanna Janicka – Przewodnicząca Komisji Konkursowej, Prezes Zarządu PTTK w Mińsku Mazowieckim;
2.Małgorzata Michalik – nauczyciel dyplomowany języka polskiego z Siennicy;
3.Agnieszka Komorowska – polonista z Mińska Mazowieckiego;
4.Elżbieta Jóźwiak – nauczyciel języka polskiego z ZSP Nr 2 w Garwolinie;
5.Grażyna Witak – Wcisło – dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
w Garwolinie;
6.prof. Stanisław Górka – aktor i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Uczniowie przygotowywali swoje opowiadania podczas warsztatów organizowanych przed konkursem.Można było usłyszeć wiele ciekawych historii, np. o: garwolińskich czarownicach, koniu herkulesie, a także o Świętej Pamięci dziadku, którego wielką pasją były rowery. Wiele opieści dotyczyło miasta Łaskarzew i okolic, ze względu na duża liczbę występujących uczniów ze szkół w Łaskarzewie. Duże wrażenie wywarła opowieść o Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzegach. Tak przedstawiały się wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego według podziału na kategorie:

SZKOŁY PODSTAWOWE

1. Wiktoria Kliczek – ZS Nr 2 w Łaskarzewie
  2. Zofia Blachowicz - ZS Nr 2 w Łaskarzewie
  3. Aleksandra Jóźwicka - ZS Nr 2 w Łaskarzewie

1. Katarzyna Wielądek – ZS Nr 1 w Łaskarzewie
  2. Aleksandra Kuszmierek – ZS NR 2 w Łaskarzewie
  3. Aleksandra Wiałow -    ZS NR 2 w Łaskarzewie

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

1. Rafał Matyka – ZSP Nr 2 w Garwolinie
  2. Marta Kępka – ZSP Nr 2 w Garwolinie
  3. Mateusz Rodak - ZSP Nr 2 w Garwolinie
  4. Jakub Banaszek –  ZSP Nr 2 w Garwolinie
  5. Olga Szarek –  ZSP Nr 2 w Garwolinie
  6. Dawid Szwed – ZSP Nr 2 w Garwolinie

Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Urząd Miasta w Garwolinie, Oddział ZNP w Garwolinie oraz oddział PTTK w Mińsku Mazowieckim. Konkurs wspierany jest przez Narodowe Centrum Kultury  w ramach projektu „Mów Śmiało”.