Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

Utworzono: środa, 13, marzec 2013

DSC05860 - KopiaMszą św. w intencji ojczyzny, złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą żołnierzy Armii Krajowej oraz spektaklem w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego uczcili Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

1 marca w Centrum Kultury i Sportu w Garwolinie odbyły się uroczystości upamiętniające walki żołnierzy podziemia niepodległościowego organizacji Wolność i Niezawisłość. Montaż słowno - muzyczny przygotowany został przez uczniów LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod okiem Pani Sylwii Mitkowskiej i Pana Radosława Mitury młodzież przedstawiła przejmujące widowisko upamiętniające działalność Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze WiN określani terminem wyklętych należeli do poakowskiej partyzantki. Walczyli w czasach tuż powojennych z reżimem stalinowskim. Data święta nie jest przypadkowa. W dniu 01.03.1951 r. został zamordowany strzałem w tył głowy ostatni dowódca WiN płk Łukasz Ciepliński.

Historię ustanowienia tego dnia świętem narodowym, przypomniał zebranym historyk Doktor Michał Kalbarczyk. W suwerennej Rzeczypospolitej Prezydent Lech Kaczyński skierował do parlamentu projekt ustanowienia dnia 1 marca świętem narodowym. Inicjatywę tę podtrzymał kolejny Prezydent Bronisław Komorowski. Od 2011 r. 01 marca obchodzony jest na terenie całego kraju jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach obchodów zorganizowanych przez starostwo powiatowe i CSiK, w Kolegiacie p.w. Przemieniania Pańskiego w Garwolinie w godzinach popołudniowych odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie tablice upamiętniające żołnierzy AK i ofiar stalinizmu udekorowano kwiatami. Starosta Marek Chciałowski podziękował uczestnikom obchodów za obecność i za pamięć o tych, o których tak długo nie mówiło się głośno. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętowaliśmy już po raz trzeci.