Przejdź do treści
Brak grafik

Spotkanie z przedsiębiorcami

Utworzono: czwartek, 14, marzec 2013

DSC 0442 - Kopia

Z inicjatywy Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, 7 marca w Garwolinie odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z terenu powiatu, które miało na celu utworzenie wspólnego lobby przedsiębiorców i samorządowców w sprawach kluczowych dla rozwoju gospodarczego powiatu i poszczególnych przedsiębiorstw oraz wypracowanie form współdziałania samorządu z biznesem.

 

Podczas spotkania przedsiębiorcy mogli wyrazić swoje zdanie, opinię w wielu kluczowych sprawach dla rozwoju tego terenu. Rozmowy dotyczyły m.in. Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, kompleksowego uzbrojenia tych terenów czy zmiany planu przestrzennego zagospodarowania miasta w celu pozyskania inwestorów na GSAG. Potrzeba wzajemnych kontaktów wynika nie tylko z konieczności stworzenia dogodnych warunków dla rozwoju gospodarczego m.in. w zakresie strefy, ale również problemów na szczeblu urząd - przedsiębiorca.

 

Starosta przedstawił zgromadzonym zakres przedsięwzięcia oraz wysokość środków pozyskanych z Unii Europejskiej na II etap uzbrajania GSAG. Dokładamy wszelkich starań w tym kierunku, jednak mając do czynienia z takim brakiem perspektywicznego spojrzenia przez radnych na miasto, gospodarczy rozwój powiatu, obawiamy się, by potencjał tego miejsca nie został zmarnowany. Wielkość działek w strefie wykracza poza możliwości finansowe zainteresowanych strefą przedsiębiorców. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom Starostwo Powiatowe w Garwolinie wielokrotnie występowało do Rady Miasta Garwolina o podział działek na mniejsze obszary, o czym na spotkaniu przypomniał Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski. Rada Miasta zdecydowała jednak, że nie przystąpi do zmiany planu przestrzennego zagospodarowania. Wśród zgromadzonych wywiązała się dyskusja. Starosta poinformował, że mowa jest o zapisie dotyczącym przeznaczenia terenów z przemysłowych na przemysłowo – usługowe. Zgłaszają się osoby zainteresowane kupnem działek w strefie, ale nie o takiej wielkości oraz o innym profilu. Argumentował w/w zmiany tym, że firma produkująca dany asortyment, chce również sprzedawać go w hurcie bezpośrednio przy swojej firmie. Przedsiębiorcy pytali również o ulgi, jakie mogą być po zainwestowaniu w strefie. Burmistrz poinformował, iż w sprawie ulg jest podjęta stosowna uchwała Rady Miasta. Większość przedsiębiorców wyraziła opinię, iż GSAG jest terenem bardzo atrakcyjnym dla inwestycji, ale działki powinny być mniejsze.

 

W dalszej części spotkania Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Waldemar Zaręba przedstawił informację o instrumentach rynku pracy oraz usługach świadczonych przez PUP dla pracodawców. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Zakładu Energetycznego Jacek Wysocki, do którego przedsiębiorcy mieli również pytania dotyczące m.in. wzmocnienia linii energetycznych na potrzeby zakładów produkcyjnych.

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews