Spotkanie z przedsiębiorcami

Utworzono: czwartek, 14, marzec 2013

DSC 0442 - Kopia

Z inicjatywy Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, 7 marca w Garwolinie odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z terenu powiatu, które miało na celu utworzenie wspólnego lobby przedsiębiorców i samorządowców w sprawach kluczowych dla rozwoju gospodarczego powiatu i poszczególnych przedsiębiorstw oraz wypracowanie form współdziałania samorządu z biznesem.

Podczas spotkania przedsiębiorcy mogli wyrazić swoje zdanie, opinię w wielu kluczowych sprawach dla rozwoju tego terenu. Rozmowy dotyczyły m.in. Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, kompleksowego uzbrojenia tych terenów czy zmiany planu przestrzennego zagospodarowania miasta w celu pozyskania inwestorów na GSAG. Potrzeba wzajemnych kontaktów wynika nie tylko z konieczności stworzenia dogodnych warunków dla rozwoju gospodarczego m.in. w zakresie strefy, ale również problemów na szczeblu urząd - przedsiębiorca.

Starosta przedstawił zgromadzonym zakres przedsięwzięcia oraz wysokość środków pozyskanych z Unii Europejskiej na II etap uzbrajania GSAG. Dokładamy wszelkich starań w tym kierunku, jednak mając do czynienia z takim brakiem perspektywicznego spojrzenia przez radnych na miasto, gospodarczy rozwój powiatu, obawiamy się, by potencjał tego miejsca nie został zmarnowany. Wielkość działek w strefie wykracza poza możliwości finansowe zainteresowanych strefą przedsiębiorców. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom Starostwo Powiatowe w Garwolinie wielokrotnie występowało do Rady Miasta Garwolina o podział działek na mniejsze obszary, o czym na spotkaniu przypomniał Burmistrz Miasta Tadeusz Mikulski. Rada Miasta zdecydowała jednak, że nie przystąpi do zmiany planu przestrzennego zagospodarowania. Wśród zgromadzonych wywiązała się dyskusja. Starosta poinformował, że mowa jest o zapisie dotyczącym przeznaczenia terenów z przemysłowych na przemysłowo – usługowe. Zgłaszają się osoby zainteresowane kupnem działek w strefie, ale nie o takiej wielkości oraz o innym profilu. Argumentował w/w zmiany tym, że firma produkująca dany asortyment, chce również sprzedawać go w hurcie bezpośrednio przy swojej firmie. Przedsiębiorcy pytali również o ulgi, jakie mogą być po zainwestowaniu w strefie. Burmistrz poinformował, iż w sprawie ulg jest podjęta stosowna uchwała Rady Miasta. Większość przedsiębiorców wyraziła opinię, iż GSAG jest terenem bardzo atrakcyjnym dla inwestycji, ale działki powinny być mniejsze.

W dalszej części spotkania Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Waldemar Zaręba przedstawił informację o instrumentach rynku pracy oraz usługach świadczonych przez PUP dla pracodawców. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Zakładu Energetycznego Jacek Wysocki, do którego przedsiębiorcy mieli również pytania dotyczące m.in. wzmocnienia linii energetycznych na potrzeby zakładów produkcyjnych.