Skauci Europy na 100-lecie harcerstwa

Utworzono: środa, 22, maj 2013

DSC 0587 - KopiaNa przełomie kwietnia i maja harcerze 1. Hufca Garwolińsko - Pilawskiego FSE świętowali 100 - lecie harcerstwa na ziemi garwolińskiej. Harcerze uczestniczyli w Harcach Majowych, zaś wilczki (dzieci 8 -12 lat) miały swoje Małe Łowy.

Harce Majowe, w których uczestniczyło 20 zastępów z trzech środowisk: Garwolińsko - Pilawskiego, Radomskiego i Skarżyskiego miały swoje obozowisko w lesie Sławińskim. Ich fabuła, przygotowana przez phm. Jerzego Żochowskiego, przeniosła uczestników do czasów rozbicia dzielnicowego, pozwoliła świętować harcerski jubileusz przeżywając ten czas, naśladując pierwsze, pełne gier, zbiórki harcerzy z pierwszej garwolińskiej drużyny skautowej im. ks. Stanisława Brzóski. Nie zabrakło prawdziwie rycerskich strojów i elementów uzbrojenia, które pozwoliły wejść w atmosferę tamtych czasów. Na miejscu był czas na szkolenie z fechtunku i prawdziwe pojedynki. Nie zabrakło wystrzałów wodnych pocisków z katapult, zdobywania grodów i walk na chusty. Wieczorem 1 maja licznie zgromadzeni rodzice, goście, harcerze i wilczki uczestniczyli w pełnym autentycznej ekspresji ognisku 100 - lecia ze scenkami i śpiewem skoncentrowanym wokół stulecia garwolińskiego harcerstwa i rycerskości.

Ciekawym zdarzeniem były warsztaty p. Tadeusza Grajpela, który na jedynej takiej w Europie replice XV - wiecznej prasy Guttenberga, ukazał harcerzom tajniki starodruku. Harcerze mogli nanieść na przygotowane w papierze czerpanym glejty nazwy swoich zastępów, wręczane później na apelu końcowym. Wykonane w modelinie pieczęcie, wzorowane na autentycznej pieczęci Leszka Czarnego, nadały im szczególnego charakteru. Znalazł się czas na modlitwę, apele ewangeliczne, leśną liturgię sprawowaną na ołtarzu polowym przez ks. Adama Antonowicza i ks. Mariusza Zaniewicza, którzy głosili z mocą Słowo Boże, nadając głębi codziennym zmaganiom harcowym.

Harcerzom w dniach 01 - 02 maja w lesie pod Sławinami towarzyszyły wilczki z 1. Gromady Garwolińskiej i 1. Gromady Pilawskiej, spędzając tam swoje Małe Łowy. Czas upływał im na różnych grach i zabawach. Skorzystały również z warsztatów władania mieczem i szablą oraz historii druku.

Obozowisko Harców odwiedzali liczni goście – rodzice, mieszkańcy, członkowie lokalnych władz samorządowych. Obecny na mszy św. otwierającej Harce burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski podarował harcerzom albumy „Garwolin w Dawnej Fotografii” wręczone na apelu końcowym dwóm drużynowym z Radomia oraz drużynowemu ze Skarżyska Kamiennej. Dzięki uprzejmości obecnego na wieczornej mszy św. starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego, na tym samym apelu każdy z zastępów dostał również pocztówki ze zdjęciami ziemi garwolińskiej. Na ognisku 100 lecia harcerzy odwiedzili przewodniczący Rady Miejskiej Garwolina Marek Janiec oraz radny Sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, który podzielił się wspomnieniami rozmowy przeprowadzonej z jednym z żyjących wówczas jeszcze harcerzy z tamtej pierwszej drużyny skautowej im. ks Stanisława Brzóski, której setną rocznicę powstania świętowano przez Harce.

Gościem Harców był też hm. Marek Mucha - przewodniczący Rady Naczelnej SHK „Zawisza” FSE, kiedyś hufcowy garwoliński.

3. maja rano autobus przewiózł brać harcerską ze średniowiecznych Sławin do współczesnego Garwolina, gdzie mogła ona świętować wraz ze społecznością Garwolina 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy świętej harcerze wraz z mieszkańcami udali się pod kamień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja znajdujący się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Radosnym udziałem oraz gromkimi okrzykami na cześć wprowadzenia Konstytucji, zwrócili na siebie uwagę organizatorów obchodów, którzy podziękowali za ubogacający obchody udział w uroczystościach.

Wreszcie na łące w pobliżu szkoły nastąpił apel kończący Harce 100lecia. Oprócz wspomnianych wyżej nagród, każdy zastęp dostał jeszcze, dzięki uprzejmości wydawnictwa Nowa Era, atlasy historyczne „Od starożytności do współczesności”, dodatek edukacyjny „Poznaj-Rozpoznaj” dotyczący fauny i flory w Polsce, do wykorzystania na leśnych zbiórkach oraz płyty „Wspomnij Ziutka” wydaną przez Fundację „Sztafeta”, gdzie piosenki do wierszy Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek śpiewają jako członkowie Teatru Muzycznego „Od Czapy” m. in harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Najważniejsza dla każdego zastępu nagroda, której posiadanie przynosi prawdziwą chwałę i przywodzi wspomnienia minionych wyjazdów to wstążka na proporzec. Szef programowy harców phm. Jerzy Żochowski wręczył ich za te harce cztery:

Wyniki całej gry harcowej:

1 miejsce – zastęp Lis z 1. Drużyny Radomskiej

2 miejsce – zastęp Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej

3 miejsce – zastęp Kruk z 1. Drużyny Pilawskiej

Wyróżnienie za postawę na harcach i ducha harcerskiego dostał zastęp Lew z 3. Drużyny Skarżyskiej.

Główny organizator i szef całego przedsięwzięcia hufcowy hm. Piotr Bogusz przypomniał o sumiennym wypełnianiu obowiązków rodzinnych, szkolnych, skautowych zasad i prawa harcerskiego. Apel jak i całe Harce Majowe 100 lat harcerstwa na naszych ziemiach zakończył prowadzony przez hufcowego okrzyk „Ad Mariam Europa!”

Harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego wraz z gośćmi z Radomia i Skarżyska Kamiennej, zamknęli w ten sposób 100 lat bogatej historii harcerstwa na ziemi garwolińskiej, sami będąc świadkami zapisywania kart wielkiej księgi harcerskich przygód następnego stulecia.

Z harcerskim Czuwaj!

Ekipa Harców