Korytnica - 150 lat historii

Utworzono: piątek, 14, czerwiec 2013

korytnica 5 - Kopia

Bitwa pod Korytnicą wpisała się trwałe do naszej lokalnej historii, a także do dziejów Powstania Styczniowego. Na pamiątkę tych wydarzeń 9 czerwca odbyła się uroczystość, podczas której oddano hołd poległym 150 lat temu za Ojczyznę. O heroicznych, powstańczych walkach, które nie ominęły naszego powiatu, opowiedział obecny na obchodach Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

10 czerwca 1863 roku na ziemiach Powiatu Garwolińskiego w miejscowości Korytnica (gm. Trojanów) miała miejsce zacięta powstańcza bitwa z wojskami rosyjskimi. Mimo, że powstanie zakończyło się dla nas Polaków porażką, to doświadczenia zdobyte w bitwie wykorzystano w dalszych działaniach na rzecz odzyskania niepodległości. Pomnik na mogile powstańców na cmentarzu, jest dla mieszkańców Korytnicy niezniszczalnym znakiem przeszłości, która najpełniej doświadcza o tamtych wydarzeniach. Dla ich upamiętnienia Zespół Szkół w Korytnicy wspólnie z władzami gminy Trojanów zorganizowały uroczystości, podczas których oddano hołd poległym 150 lat temu w walce z wojskami rosyjskim.

foto. www.podlasie24.pl