Chór z Sanvolinny z koncertem w LO w Garwolinie

Utworzono: poniedziałek, 01, grudzień 2014

finowie
Międzynarodowa współpraca Zespołu Szkół im. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie z innymi szkołami europejskimi trwa nieprzerwanie od ponad 16 lat. W minionym tygodniu do Garwolina zawitali z muzycznym repertuarem młodzi artyści z finlandzkiego miasta Savonlinna.

Szkoła w Savonlinnie jest szkolą artystyczną, gdzie uczniowie rozwijają między innymi swoje talenty muzyczne. Efekty pracy pokazują na koncertach, które odbywają się nie tylko w ich kraju, ale także za granicą. Trasa koncertowa jaką obecnie wybrali młodzi artyści rozpoczęła się 27 listopada w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W ciągu kolejnych dni ich talent mogła podziwiać młodzież niemiecka i szwedzka.

Kontakt ze szkołą z finlandzkiego miasta Savonlinna rozpoczął się wraz z realizacją partnerskiego projektu w 2002 roku w ramach Programu Comenius, w którym uczestniczyły szkoły z Polski (Garwolin), Finlandii (Savonlinna), Niemiec (Fürstenau) oraz Holandii (Oldenzaal). Podczas 3 – letniej realizacji projektu powstały prace filmowe, literackie i malarskie wykonane przez uczniów poszczególnych szkół. W kolejnych latach uczestniczący w projekcie nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także delegacje uczniów spotykali się, aby oceniać realizacje projektu. Na zakończenie zorganizowano w Niemczech międzynarodową wystawę tych prac. W roku 2009 Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przystąpiło do realizacji drugiego projektu w ramach Programu Comenius. Ten projekt realizowały również cztery szkoły z Polski (Garwolin), Finlandii (Savonlinna), Niemiec (Fürstenau) oraz Turcji (Canakkale). Uwieńczeniem przedsięwzięcia był międzynarodowy musicalu pt ’’Wishes”, który mieszkańcy Garwolina i okolic mogli oglądać w 2010 roku.

Z opiekunami chóru spotkał się Starosta Garwoliński Marek Chciałowski i Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jerzy Duchna. Starosta podziękował opiekunom za kontynuowanie współpracy ze szkołą, a także wyraził nadzieję na dalszą współpracę, realizację kolejnych projektów unijnych w ramach międzynarodowej współpracy. Obiecał również pomoc i wsparcie finansowe dla tych działań.

Uczniowie z garwolińskiego liceum ogromnie sobie cenią kontakty ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich. Spotykając się z nimi odkrywają wiele podobieństw, ale też i różnic. Nawiązują przyjaźnie, doskonalą obcy język, zmierzają się nierzadko z inną kulturą. Co ważne, często po takich spotkaniach pełni wrażeń, nowych informacji i przyjaźni, doceniają polskie wartości i tradycje. Chętnie opowiadają o zagranicznych wymianach, cieszą się z bycia Polakami.

Opiekunowie chóru i zespołu muzycznego: Mikko Seppanen (dyrygent chóru), Mikko Nikula, Aria Nikula. Pobyt gości przygotowali: Beata Rybicka (nauczyciel języka angielskiego, tłumacz), Radosław Mitura (dyrygent chóru szkolnego), Joanna Ostrowska (dyrektor szkoły).