Narodowe Czytanie 2016

czytanie 2016

O pięknie, niezwykłości i ponadczasowości powieści historycznej Henryka Sienkiewicza przekonał się każdy, kto w piątek po południu dołączył do nas. Czytaliśmy fragmenty "Quo Vadis" wspólnie ze starostą Markiem Chciałowskim oraz nauczycielami i uczniami z placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat garwoliński. Patronat honorowy nad spotkaniem objęła para prezydencka oraz starosta Marek Chciałowski. Do Dworku przybyli między innymi Tadeusz Mikulski, burmistrz miasta Garwolina, Marcin Kobus, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego, Jerzy Piesio, sekretarz powiatu, pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego oraz młodzież szkolna.

Czytaliśmy obszerne fragmenty. Nasi lektorzy wcielali się w role. Pamiętali o gestykulacji i często też przywdziewali odpowiednie stroje nawiązujące do epoki.

- Jest to powieść ponadczasowa, dlatego że główne wartości, które zostały przez pisarza zawarte, czyli walka dobra ze złem, walka wolności nad tyranią, tak naprawdę odnoszą się również do dzisiejszego świata. Są to wartości niewątpliwie uniwersalne - zauważyła zaś Ewa Toporkiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem czytania.

-To cieszy, że tyle osób chce czytać dzieło wielkiego Polaka -mówił starosta Marek Chciałowski, który na zakończenie miał dla czytających niespodziankę. Każdy otrzymał pamiątkowy egzemplarz "Quo Vadis".

W dalszej części spotkania, przy kawie i słodkim poczęstunku można było podziwiać wystawę książek Henryka Sienkiewicza, otrzymać pamiątkowy stempel i dzielić się wrażeniami.

Do zorganizowania wydarzenia przyczynili się pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Starostwa Powiatowego w Garwolinie.