„Wiwat Maj, trzeci Maj” – wielkie, narodowe święto

Utworzono: piątek, 05, maj 2017

3 maja 2017

„Wiwat Maj, Trzeci Maj” – pod tym hasłem odbywały się tegoroczne powiatowo-miejskie, radosne obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczyste świętowanie rozpoczął wspaniały montaż słowno-muzyczny, który wprowadził mieszkańców powiatu w podniosły klimat narodowych obchodów. Stanisław Górka i Wojciech Machnicki oraz Zbigniew Rymarz z Towarzystwa Teatralnego pod Górkę w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie zaprezentowali fragmentyDSC 00001h Konstytucji 3 maja oraz patriotyczne utwory, które towarzyszyły Polsce i Polakom w najważniejszych momentach naszej historii. W garwolińskiej świątyni wybrzmiały takie utwory jak: Bogurodzica, Mury, Pieśń Konfederatów i wiele innych.

Artystom słowem i kwiatami podziękowali Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wicestarosta Urszula Zadrożna oraz Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

O godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Małek, dziekan kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Ryszard Andruszczak i proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II w Sulbinach ks. Andrzej Lemieszek. Muzyczną, podniosłą oprawę zapewniła orkiestra dęta OSP Garwolin, zaś uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie oprawę liturgiczną. W święto Maryi Królowej Polski oraz Wielkie Święto Narodowe słowo do wiernych skierował dziekan kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego ks. Ryszard Andruszczak.

Po Mszy Św. orkiestra, poczty sztandarowe, przybyłe na uroczystość delegacje oraz mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego udali się pod obelisk przy ZSP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Przy kamieniu upamiętniającym twórców i obrońców Konstytucji 3 maja 1791 r. okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. DSC 0220

Mówił, że stojąc tu, dziś przy tym pomniku, czujemy dumę z dokonań naszych przodków, światłych obywateli, dla których dobro publiczne znaczyło dużo więcej niż prywata, pieniądze i zaszczyty. Starosta podkreślił, udział naszego powiatu w działania związane z naprawą Rzeczpospolitej. Przypomniał postać Ks. Grzegorza Piramowicza, proboszcza parafii Maciejowice, działacza Komisji Edukacji Narodowej i współzałożyciela Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej orz postać Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego – właściciela Żelechowa, Prezydenta Warszawy, posła na Sejm Czteroletni, który był gorącym zwolennikiem naprawy państwa.

- Powiat Garwoliński zawsze stawiany był za wzór, gdyż od momentu powstania zawsze praca i miłość do Ojczyzny były wyznacznikiem jego działania (…). Gdy trzeba było walczyć za Ojczyznę nasi mieszkańcy chwytali za broń. Jedną z myśli przewodnich twórców konstytucji 3 maja było: „Takie będą Rzeczpospolite, jak młodzieży chowane”.

Mieszkańcy naszego Powiatu, młodzież z Miętnego, pokazała, że to zawołanie jest jak najbardziej żywe, obecne i realizowane.

Starosta przypomniał, że święto konstytucji 3 maja, ustanowione w 1919 r. w okresie międzywojennym było jednym z najważniejszych świąt państwowych. Dzisiaj przy okazji tego mówił, że należy wrócić do znaczenia współczesnej ustawy zasadniczej.

- Warto powtórnie wczytać się w ten akt prawny, zastanowić się nad każdym paragrafem, wyciągnąć wnioski. Tylko prawo skuteczne jest dobrym prawem, martwe jest tylko zapisem papierowym. Szanujmy konstytucję, przestrzegajmy praw. – mówił.

Na zakończenie włodarz podziękował mieszkańcom, lokalnym samorządom, bowiem to dzięki wspólnej twórczej i zgodnej pracy, Polska, nasz powiat pięknie się rozwija każdego dnia.

- Samorząd powiatowy, jak również samorządy miejskie i gminne dokładają wszelkich starań, aby nasze małe Ojczyzny jak najlepiej się rozwijały, bo samorządność to podwaliny również budowy Polski. Myślę, że tyle będzie Polski, ile będzie dobrej pracy na dole, ile będzie samorządu – spuentował Starosta. Ponadto podziękował wszystkim za wspólne świętowanie - młodzieży, orkiestrze i wszystkim mieszkańcom Powiatu Garwolińskiego.

Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty – wyraz pamięci i wdzięczności.