Maj - miesiąc matur...

Matura 2017

Chociaż zmieniła się formuła czy sposób przeprowadzania matur – to dalej matura pozostaje maturą – jednym z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. 824 uczniów, którzy w tym roku ukończyli szkołę ponadgimnazjalną podległą Powiatowi Garwolińskiemu przystąpiło do najważniejszego sprawdzianu na tym etapie edukacji. 471 absolwentów liceum i 353 absolwentów technikum po raz pierwszy pisało maturę z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego.

Jak co roku największa popularnością wśród języków obcych cieszył się język angielski. Do matury na poziomie podstawowym przystąpiło 686 osób. Język rosyjski jako obowiązkowy język obcy wybrało 127 osób, 10 osób wybrało język niemiecki, a jedna osoba język francuski.

W Powiecie Garwolińskim więcej osób przystąpiło do rozszerzonej matematyki (256 osób) niż do języka polskiego (139 osób). Jako dodatkowe przedmioty na poziomie rozszerzonym także wybierane były częściej przedmioty ścisłe aniżeli humanistyczne. Najwięcej uczniów zadeklarowało jako dodatkowy przedmiot geografię – 263 osoby, 125 osób – zadeklarowało biologię, 80 osób chemię, 49 osób – fizykę.

Wiedza o społeczeństwie – przystąpienie do tego przedmiotu zadeklarowało 110 osób, 27 osób wybrało historię, a filozofię 17 osób. Informatyka to przedmiot wybrany przez 19 tegorocznych absolwentów. Historię sztuki jako dodatkowy przedmiot zadeklarowało dwóch uczniów. Co ciekawe jeden uczeń w skali naszego powiatu jako przedmiot dodatkowy wybrał historię muzyki.

Język angielski na poziomie rozszerzonym wybrało 301 tegorocznych absolwentów, rosyjski 64, język niemiecki – 5, a francuski – 2.

Egzaminy pisemne w naszym powiecie zakończą się 19 maja. Egzaminy ustne mogą potrwać do 26 maja, jednakże w większości szkół skończą się równolegle z egzaminami pisemnymi.

- Bardzo się cieszę, że z roku na rok przybywa osób, które chcą zdawać maturę na poziomie rozszerzonym. Jest to dodatkowy sprawdzian dla młodzieży i szkół. Ogromną radość sprawia mi, że coraz większą popularnością cieszą się egzaminy z przedmiotów ścisłych oraz języków obcych. Życzę maturzystom, aby te egzaminy otworzyły drogę na wymarzone studia, a szkole dawały radość i dumę z absolwentów – Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Chociaż zmieniła się formuła czy sposób przeprowadzania matur – to dalej matura pozostaje maturą – jednym z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. 824 uczniów, którzy w tym oku ukończyli szkołę ponadgimnazjalną podległą Powiatowi Garwolińskiemu przystąpiło do najważniejszego sprawdzianu na tym etapie edukacji. 471 absolwentów liceum i 353 absolwentów technikum po raz pierwszy pisało maturę z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego.