Przejdź do treści

Zasłużeni dla Powiatu Garwolińskiego 2017

Drukuj

Zasluzeni 2017

Od 2005 roku w naszym powiecie przyznawane jest wyjątkowe wyróżnienie, które otrzymują wybitni mieszkańcy, organizacje czy instytucje. Za swoją działalność zawodową, społeczną oraz realizację zadań przyczyniają się do rozwoju Powiatu Garwolińskiego i jego promocji, a tym samym zasługują na szczególne uznanie.

Tytuł „Zasłużonego dla Powiatu” może być nadawany w następujących dziedzinach:

  1. Nauka i oświata
  2. Kultura i sztuka
  3. Sport
  4. Rozwój gospodarczy
  5. Działalność samorządowa
  6. Rolnictwo i ochrona środowiska
  7. Działalność społeczna

Kapituła, w skład której wchodzili Przewodniczący Rady Powiatu, Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz laureaci dwóch ostatnich edycji 2015 i 2016 dokonała wyboru osób i instytucji zasługujących na ten honorowy tytuł. 30 maja 2017 roku w wyniku głosowania zostali wyłonieni tegoroczni laureaci w pięciu dziedzinach.

Tradycją stało się już, że oficjalne wręczanie statuetek następuje podczas uroczystej akademii okolicznościowej rozpoczynającej obchody Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

W sobotę, 17 czerwca 2017 roku honorowy tytuł z rąk Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Garwolińskiego Piotra Osmólskiego odebrały następujące osoby i instytucje:

 

1. Pani Hanna Stefańska Baran w dziedzinie – działalność społeczna

Tytuł nadaje się za całokształt pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności, a zwłaszcza za bezinteresowną pomoc w obliczu nieszczęścia drugiego człowieka, stawiając zawsze potrzeby innych przed swoimi.

Doktor Hanna Stafańska Baran z Powiatem Garwolińskim związana jest od zawsze. Urodziła się w Garwolinie, tu także ukończyła Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po raz pierwszy zamarzyła, aby swoją gotowość do działania na rzecz innych połączyć z wykonywanym zawodem. Jako młody lekarz powróciła do Garwolina i tu całkowicie poświęciła drugiemu człowiekowi, zarówno w pracy jak i poza nią. Pani dr związana była przez lata ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom, udzielała się w warsztatach terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, wspierała Związek Harcerstwa Polskiego w Garwolinie. Od lat wspiera także Ochotniczą Straż Pożarną, a pątnicy pielgrzymujący na Jasną Górę doskonale znają Pani dr, która od 28 lat pielgrzymuje razem z nimi, będąc filarem służby medycznej. Od 14 lat pracuje jako lekarz w ośrodku dla osób uzależnionych Monar w Głoskowie, a pomimo przepracowania 45 lat nadal aktywnie wykonuje zawód lekarza, zawsze gotowa nieść pomoc innym. Ponadto od 2015 roku jest członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział w Garwolinie, wspiera także działalność fundacji „Zdążyć z pomocą”.

 

2. Pan Tadeusz Głasek w dziedzinie – działalność samorządowa

Tytuł nadaje się za wieloletnią działalność na rzecz Powiatu Garwolińskiego, a także budowanie samorządu terytorialnego i popularyzację idei samorządności.

Tadeusz Głasek współtworzył zręby odrodzonego samorządu terytorialnego, pełniąc funkcję Burmistrza Miasta Garwolina w I kadencji w latach 1990-1994. Od lat związany zawodowo z Urzędem Miasta Garwolin, gdzie pełnił takie funkcje jak: Główny Specjalista d.s. Kontroli, Kierownik Wydziału Oświatowo-Społecznego, Zastępca Skarbnika czy Kierownik Wydziału Finansowego. Obecnie czynnie uczestniczy w życiu społecznym miasta i regionu, krzewiąc historię i kulturę naszego powiatu oraz miasta Garwolina. Jest Skarbnikiem Towarzystwa Naukowo Kulturalnego o/Garwolin, działa w Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Związku Filatelistów Koło w Garwolinie, a także w Stowarzyszeniu Kawaleryjskim im. I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

 

3. Teatr Rękawiczka w dziedzinie – kultura i sztuka

Tytuł nadaje się za działalność kulturalną, krzewienie idei aktorskiej wśród dzieci i młodzieży Powiatu Garwolińskiego.

Teatr Rękawiczka działający przy CSiK w Garwolinie został założony 17 lat temu przez Izabelę Rękawek. Jest miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą z powodzeniem rozwijać swoje zainteresowanie teatrem, szlifować aktorski warsztat, a nade wszystko dobrze się bawić. Obecnie teatr współtworzą dwie grupy, potocznie nazywane „dużą” i „mała” Rękawiczką. To co wyróżnia grupę, to kreatywność i innowacyjność. Rzadko bowiem grupa sięga po gotowe scenariusze. Wykorzystując wyobraźnię, własne przeżycia i doświadczenia samodzielnie tworzą wyjątkowe dzieła. Teatr Rękawiczka jest znany w całej Polsce. Jako grupa PAT wystawia profilaktyczne spektakle takie jak: „Szlaban”, czy „Sekret”. Ten drugi został wybrany jako sztandarowy spektakl patowski. Młodzież z teatru każdego roku czynnie uczestniczy w przystankach PAT i innych akcjach profilaktycznych. To dla Teatru Rękawiczka Instytut Teatralny pod wodzą Magdy Chabros już trzykrotnie zorganizował warsztaty teatru ruchu Inspiracje właśnie w Garwolinie. To ich, jako jedyną grupę teatrów amatorskich z Polski, Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka (działające na Podlasiu) zaprosiło na międzynarodowe warsztaty teatralno-cyrkowe z francuskim teatrem ABOZETA. Jako jedyny teatr z powiatu garwolińskiego, to właśnie Rękawiczka miała okazję wystawiać swój spektakl na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Każdego roku teatr otrzymuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach, a jury jest pod wrażeniem młodych artystów z Garwolina.

 

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Garwolinie w dziedzinie – nauka i oświata

Tytuł nadaje się za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju edukacji oraz wychowania wielu pokoleń dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Garwolinie to najstarsza szkoła w mieście. Decyzję o jej utworzeniu podjął Garwoliński Sejmik Powiatowy w 1926 roku, a pierwsze lekcje w budynku szkoły rozpoczęły się w 1932 roku. Szkoła od wielu lat z powodzeniem realizuje trudne zadanie, jakim jest przygotowanie młodego pokolenia Polaków do dorosłego życia, tak aby mogli sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie stawia przed nimi współczesny świat. To wspaniała szkoła, która już w latach 60-tych otrzymała tytuł „Szkoły Wiodącej”. Od lat aktywnie współpracuje z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jako pierwsza placówka w powiecie Szkoła Podstawowa nr 1 w Garwolinie otrzymała tytuły: „Szkoły z klasą” oraz „Szkoły uczącej się”. Uczniowie szkoły wielokrotnie zostawali laureatami konkursów przedmiotowych zarówno na etapie powiatowym, wojewódzkim jak również krajowym. Wśród absolwentów „Jedynki” byli i są ludzie związani z nauką, kulturą i sztuką czy osoby odpowiedzialne za miasto Garwolin.

 

5. Vita Sport Zdrowie Garwolin w dziedzinie – sport

Tytuł nadaje się za wkład w rozwój i popularyzację na terenie Powiatu Garwolińskiego sportu oraz znaczące sukcesy we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym wychowanków zespołu.

Zespół Vita Sport Zdrowie Garwolin powstał w 1997 roku. Drużynę Piłkarską założyło kilku zawodników, którzy grali ze sobą od najmłodszych lat, a byli wśród nich: Robert Rękawek, Tomasz Rękawek, Grzegorz Rękawek, Artur Rękawek, Dariusz Ekiert, Dariusz Brzozowski, Piotr Kapica, a później także Piotr Dziwiszek, Jacek Jakubaszek, Olaf Woder, Marcin Makulec, Rafał Głąbicki, Łukasz Trzaskowski i Karol Kopeć. Zespół po raz pierwszy wystąpił w Amatorskiej Lidze Biznesu w Warszawie początkowo pod nazwą Głos Garwolina, później Twój Głos, a od 2002 roku Zdrowie Garwolin. Celem działalności klubu są dwie piłkarskie dyscypliny sportu: futsal (halowa piłka nożna) i beach soccer (plażowa piłka nożna). Od 2003 roku zespół nieprzerwanie jest uczestnikiem rozgrywek Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w piłce plażowej, gdzie z powodzeniem odnosi sukcesy. Zawodnicy, który rozpoczynali swoją karierę w zespole są powoływani do reprezentacji Polski. Zdrowie Garwolin jest rozpoznawalny w kraju, zarówno w środowisku piłki plażowej, jak i piłki halowej. To wizytówka Garwolina i całego Powiatu Garwolińskiego.

W 2017 roku kolejne osoby i instytucje dołączyły do zacnego grona wyróżnionych zaszczytnym tytułem „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”. Dzięki aktywności, zaangażowaniu takich właśnie osób nasz powiat staje się wyjątkowym miejscem na mapie Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews