Przejdź do treści

„Ożywmy tradycje Powiśla Garwolińskiego

Drukuj

Marianskie Porzecze

W minioną niedzielę 10 września w Mariańskim Porzeczu odbyło się pierwsze spotkanie nad Wisłą w ramach projektu „Ożywmy tradycje Powiśla Garwolińskiego”. Organizatorzy zapraszają na kolejne do Wilgi.

- Był to dobry początek projektu „Ożywmy tradycje Powiśla Garwolińskiego” .Udostępniamy krótki, fotograficzny reportaż z minionej niedzieli spędzonej w Mariańskim Porzeczu. Dziękujemy za gościnność mieszkańcom nadwiślańskiej miejscowości, w szczególności księdzu Janowi Krajewskiemu - proboszczowi parafii i kustoszowi kościoła – za pomoc i otwartość. Liczymy na dalszą współpracę. A Państwa zachęcamy do zakupu nowej publikacji o drewnianym skarbie Mazowsza w Mariańskim Porzeczu, którą w ostatnim czasie wydał ksiądz proboszcz. Warto tą pozycję mieć we własnej bibliotece. Album do nabycia w parafii – informuje dyrektor PCKIP Beata Pasternak.

- Z niedzieli mamy nawet kilka perełek fotograficznych, ale to jeszcze zdecydowanie za mało. Potrzebujemy więcej, żeby w przyszłości stworzyć tak dobrą publikację o naszym Powiślu Garwolińskim jak tą, którą opracował o „Nadwiślańskim Urzeczu” Łukasz Maurycy Stanaszek – dodaje.

Dlatego organizatorzy proszą o pomoc oraz współpracę i zapraszają na kolejne spotkanie 24 września (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00 przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wildze.

- Celem akcji jest ochrona i ocalenie od zapomnienia starych zdjęć i dokumentów znajdujących się w zbiorach prywatnych, które są nieocenionym źródłem wiedzy na temat minionych czasów oraz historii i kultury terenów nadwiślańskich w Powiecie Garwolińskim – uzasadnia prezes PTTK Otwock Paweł Ajdacki.

Nie tylko zdjęcia i dokumenty stanowią świadectwo minionych czasów. Są to także np. wspomnienia, publikacje, pocztówki, filmy, nagrania, rękodzieło i inne cenne rzeczy.

- Spotkania nad Wisłą zostaną podsumowane 26 listopada 2017 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na sesji krajoznawczej pt. „Garwolin nad Wisłą”. Prosimy już teraz zarezerwować sobie ten dzień w kalendarzu. Bo nie tylko o spotkaniach, ale o Wiśle, jej znaczeniu, walorach, kulturze i historii terenów nadwiślańskich wypowiedzą się m.in. pasjonaci lokalnej historii – zapraszają organizatorzy.

Partnerami projektu są PTTK Oddział Otwock oraz Dawny Powiat Garwolin i Okolice.

Patronat honorowy Starosty Powiatu Garwolińskiego.

Projekt OŻYWMY TRADYCJE POWIŚLA GARWOLIŃSKIEGO realizowany jest w ramach tegorocznych Ogólnopolskich Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews