„O tym nie można zapomnieć…” – 78. rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

PPP 2017

Już w środę – 27 września 2017 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Tajne struktury Państwa Polskiego, które w czasie II wojny światowej podlegały Rządowi RP na uchodźctwie były fenomenem na skale światową. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Drugiego takiego państwa nie było w Europie.

Jednym z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego było zorganizowanie tajnego nauczania. Podczas tegorocznych obchodów uczcimy Nauczycieli, Organizatorów i Uczestników Tajnego Nauczania na Ziemi Garwolińskiej w latach 1939-1944. tablica 2017Na ścianie dworku w Miętnem – dawniej siedzibie Szkoły Rolniczej w Miętnem, miejscu, gdzie tajne komplety miały miejsce, odsłonięta zostanie tablica w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu.

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem o godz. 12.00 rozpoczną się powiatowe obchody, podczas których prof. Zbigniew Gnat-Wieteska wygłosi prelekcję poświęconą tajnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Przybliży dzieje tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej, przywoła nauczycieli i organizatorów, którzy w czasie wojny kształcili młodzież z ziemi garwolińskiej. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Garwolinie wystąpią z programem artystycznym „O tym nie można zapomnieć…”. Montaż słowno-muzyczny z pewnością skłoni do refleksji. O godz. 18.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona zostanie Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny.

- Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Powiatu Garwolińskiego do wzięcia udziału w uroczystościach, aby w ten skromny sposób oddać hołd twórcom i realizatorom Polskiego Państwa Podziemnego. Struktury PPP wzorowały się na tradycjach z Powstania Styczniowego. Dziś, gdy obchodzimy te ważne rocznice, warto wracać do wydarzeń sprzed lat.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski

Plakat PPP 2017 www