Przejdź do treści

„O tym nie można zapomnieć…” – 78. rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Drukuj

PPP 2017

     Już w środę – 27 września 2017 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Tajne struktury Państwa Polskiego, które w czasie II wojny światowej podlegały Rządowi RP na uchodźctwie były fenomenem na skale światową. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Drugiego takiego państwa nie było w Europie.

     Jednym z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego było zorganizowanie tajnego nauczania. Podczas tegorocznych obchodów uczcimy Nauczycieli, Organizatorów i Uczestników Tajnego Nauczania na Ziemi Garwolińskiej w latach 1939-1944. tablica 2017Na ścianie dworku w Miętnem – dawniej siedzibie Szkoły Rolniczej w Miętnem, miejscu, gdzie tajne komplety miały miejsce, odsłonięta zostanie tablica w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu. 

     W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem o godz. 12.00 rozpoczną się powiatowe obchody, podczas których prof. Zbigniew Gnat-Wieteska wygłosi prelekcję poświęconą tajnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Przybliży dzieje tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej, przywoła nauczycieli i organizatorów, którzy w czasie wojny kształcili młodzież z ziemi garwolińskiej. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Garwolinie wystąpią z programem artystycznym „O tym nie można zapomnieć…”. Montaż słowno-muzyczny z pewnością skłoni do refleksji. O godz. 18.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona zostanie Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny.

- Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Powiatu Garwolińskiego do wzięcia udziału w uroczystościach, aby w ten skromny sposób oddać hołd twórcom i realizatorom Polskiego Państwa Podziemnego. Struktury PPP wzorowały się na tradycjach z Powstania Styczniowego. Dziś, gdy obchodzimy te ważne rocznice, warto wracać do wydarzeń sprzed lat.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski

Plakat PPP 2017 www

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews