Przejdź do treści

Odwiedzili Wilgę

Drukuj

IMG 2047

W niedzielę 24 września w Wildze odbyło się koleje spotkanie z cyklu „Ożywmy tradycje Powiśla Garwolińskiego” organizowane przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem we współpracy z portalem Dawny Powiat Garwolin i okolice oraz Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej Oddział Otwock.

Przy parafii w Wildze w minioną niedzielę odbyło się kolejne owocne spotkanie z mieszkańcami Powiśla Garwolińskiego, na którym byli obecni prezes PTTK Otwock Paweł Ajdacki, wiceprezes PTTK Otwock Adam Ciećwierz, twórca portalu Dawny Garwolin i okolice Krzysztof Kot i dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

 

- W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły spotykamy się z mieszkańcami nadwiślańskich parafii, aby ocalić od zapomnienia stare zdjęcia, dokumenty, pamiątki będące świadectwem i źródłem wiedzy na temat minionych czasów oraz historii i kultury Powiśla Garwolińskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory odwiedzili nasze przyparafialne stoiska, i podzielili się częścią swojej historii, wspomnieniami rodziców, dziadków czy przyjaciół. W szczególności dziękujemy za poparcie naszej akcji i wsparcie kolejnemu proboszczowi z Powiśla Garwolińskiego ks. Markowi Żakowi – mówi dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

- Celem akcji jest ochrona i ocalenie od zapomnienia starych zdjęć i dokumentów znajdujących się w zbiorach prywatnych, które są nieocenionym źródłem wiedzy na temat minionych czasów oraz historii i kultury terenów nadwiślańskich w Powiecie Garwolińskim – uzasadnia projekt prezes PTTK Otwock Paweł Ajdacki.

Nie tylko zdjęcia i dokumenty stanowią świadectwo minionych czasów. Są to także np. wspomnienia, publikacje, pocztówki, filmy, nagrania, rękodzieło i inne cenne rzeczy. Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkania 8 października (niedziela) 2017 w godz. 9.00 – 14.00 przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach i 15 października (niedziela) 2017 r. w godz. 9.00 – 14.00 przy Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy.

- Spotkania nad Wisłą zostaną podsumowane 26 listopada 2017 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na sesji krajoznawczej pt. „Garwolin nad Wisłą”. Prosimy już teraz zarezerwować sobie ten dzień w kalendarzu. Bo nie tylko o spotkaniach, ale o Wiśle, jej znaczeniu, walorach, kulturze i historii terenów nadwiślańskich wypowiedzą się m.in. pasjonaci lokalnej historii – zapraszają organizatorzy.

Partnerami projektu są PTTK Oddział Otwock oraz Dawny Powiat Garwolin i Okolice.

Patronat honorowy Starosty Powiatu Garwolińskiego.

Projekt OŻYWMY TRADYCJE POWIŚLA GARWOLIŃSKIEGO realizowany jest w ramach tegorocznych Ogólnopolskich Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews