Młodzież z Rosji z wizytą w Garwolinie

Wymiana 2017

Dwunastu młodych Rosjan z Liceum Dzierżawińskiego wraz z trzema opiekunami z Petrozawodska przyjechało do Garwolina, by w ramach wymiany młodzieży polsko-rosyjskiej bliżej poznać nasz kraj, nasze tradycje, kulturę, a także nasze życie codzienne.

I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w piątek, 13 października 2017 r. przywitało nowych uczniów, którzy przez 10 dni będą przebywać na terenie naszego powiatu. Podczas wizyty realizowana jest ścieżka tematyczna: „Miasto i wieś. Jakie możliwości, inspiracje, źródła satysfakcji i spełnienia dostarczają nam oba modele życia w XXI wieku”.

Przedsięwzięcie podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich „Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży 2017” dofinansowana jest przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W ramach programu na początku września 12 uczniów Garwolińskiego Liceum wyjechało do Rosji, do Pietrozawodska. Dziś Powiat Garwoliński gości uczniów z tamtejszego Liceum.

16 października (poniedziałek) młodzież miała okazję spotkać się ze Starostą Powiatu Garwolińskiego Markiem Chciałowskim, który jako gospodarz naszego Powiatu oficjalnie przywitał młodzież na naszej garwolińskiej ziemi.

-Bardzo się cieszę że jest wymiana. I mimo, że są różne głosy, różne dyskusje, to myślę że jedynie przez wymianę, wzajemne relacje można tworzyć wspaniałe więzy przyjaźni. Chciałbym, żeby te zawiązane więzy przyjaźni przetrwały na długo, by były mocne i żeby nie zakończyły się na tej wymianie, ale by trwały na zawsze - mówił na początku spotkania Starosta Garwoliński.

Włodarz powiatu przybliżył uczniom z Rosji historię naszego powiatu, scharakteryzował miejsce do którego przybyli. Nasz powiat zmienia się – powstają nowe firmy i zakłady. Część z nich w ramach przedsięwzięcia młodzież będzie mogła zobaczyć – Avon, Interdruk, Lechpol, Wilsad to tylko niektóre miejsca, które odwiedzą.

Jedna z przybyłych uczennic – Rita, mimo że nie mówi w języku polskim przygotowała sobie z okazji spotkania krótką wypowiedź w naszym języku. Rita powiedziała, że pobyt w Polsce jest dla nich wartościowym doświadczeniem w ich życiu, za które są bardzo wdzięczni.

Podczas spotkania, rosyjska delegacja przekazała na ręce Starosty wyjątkowy prezent - przewodnik po Pietrozavodsku wraz z zaproszeniem do tego pięknego miasta.

Natomiast każdy uczestnik rosyjskiej wymiany otrzymał specjalny pamiątkowy zestaw prezentowy, który ma przypominać młodzieży i opiekunom o wizycie w naszym powiecie. Przewodnik po Powiecie Garwolińskim, skórzane etui marki Ochnik z wytłoczonym herbem naszego Powiatu, pocztówki i wiele innych pamiątkowych gadżetów otrzymali nasi goście.

Dyrektor garwolińskiego Liceum Pani Joanna Ostrowska podczas spotkania przyznała, że nie ma nic piękniejszego niż spełniające się marzenia, a przedsięwzięcie wymiany polsko-rosyjskiej, które podjęła szkoła, jest właśnie takim spełniającym się marzeniem.

Podczas spotkania Starosta oraz Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego zaprosili młodzież na wyjątkową wycieczkę. Pokazali oni młodzieży nowo wybudowany budynek administracyjny Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiej. Na tarasie widokowym, (trzecie piętro budynku) uczniowie Dzierżawińskiego Liceum mogli zobaczyć nasze miasto z góry. Jako pierwsi mogli też gościć w gabinetach Starosty i Wicestarosty Powiatu Garwolińskiego, a także zobaczyć salę posiedzeń Zarządu i salę konferencyjną.

Owocem wizyty rosyjskich uczniów ma być fotoprzewodnik „Garwolin i okolice oczami obcokrajowca. Możliwości, inspiracje, źródła satysfakcji i spełnienia.”

Jesteśmy przekonani, że ziemia garwolińska z pewnością dostarczy wspaniały materiał do tejże publikacji. A wspólne rozmowy, wymiana poglądów, spędzony razem czas będzie wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich.

Ponad 82 tys. złotych – tyle wynosi wartość realizowanego projektu, którego koordynatorami są Pani Karolina Radzik i Pani Elena Krasnova. Opiekunami wymiany są ponadto: Oksana Ivanova, Igor Krasnov, Jolanta Bieńko i Wojciech Kwapisz.