Przejdź do treści

Powiatowe Święto Nauczycieli

Drukuj

DEN 2017

Są takie święta, które są niepowtarzalne - święta można powiedzieć ponad zawodowe - tym świętem jest Dzień Edukacji Narodowej.

Tymi słowami rozpoczął Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski. 16 października 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie miało miejsce spotkanie nauczycieli i pracowników oświaty ze szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Garwoliński. Święto Nauczycieli to czas radości, ale także doskonała okazja do podsumowań i refleksji nad stanem powiatowej oświaty.

Gospodarzem tegorocznych obchodów było garwolińskie liceum, które w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. Jak zaznaczała na wstępie Dyrektor Szkoły Pani Joanna Ostrowska, Święto Nauczycieli skłania do refleksji nad tym wyjątkowym zawodem, zawodem, którego efekty pracy docenia się dopiero po latach. Zawód ten wymaga wielkiej wytrwałości, pogody ducha i sił do codziennego kształcenia młodego pokolenia. W krótkim przemówieniu Pani Dyrektor przybliżyła obecnym klimat jaki panuje w Liceum na Długiej, sukcesy tejże szkoły, uczniów, a także odczucia absolwentów, którzy z chęcią tu powracają.

 

O edukacji w Powiecie Garwolińskim

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski w swoim wystąpieniu przywołał postać XVIII–wiecznego proboszcza parafii Maciejowice – ks. Grzegorza Piramowicza i jego słowa z dzieła „Powinności nauczyciela”: Nauczyciel powinien być miły, okazywać uczniom zainteresowanie, troskliwość i serce. Zawsze - tak w dobrych, jak i w gor­szych chwilach - winien dbać o dobro dzieci, cierpliwie ich wysłuchiwać…”DSC 0729

Jak zaznaczał włodarz - Powiat Garwoliński edukacją stoi. To obecnie 4154 uczniów, ponad 500 pedagogów i prawie 200 pracowników niepedagogicznych. Nasza oświata jest konkurencyjna, a nasze szkoły ponadgimnazjalne ściągają młodzież z powiatów ościennych. Jak podkreślał Starosta-wydatki oświatowe to ponad 50% naszego budżetu – to ok. 55-58 mln zł. rocznie.

Szkoły Powiatu Garwolińskiego aktywnie realizują programy Erasmus i Power. W ubiegłym roku szkolnym ponad 150 uczniów wyjechało na zawodowe staże i praktyki do Włoch czy Niemiec. Łączna wartość tych programów to ponad 1 mln 121 tys. zł, ale jak mówił Starosta - to nie środki są najważniejsze, tylko wymiana myśli, doświadczenie, to co zobaczy uczeń, pozna, to bowiem zostaje na wiele lat. W obecnym roku szkolnym nasze szkoły złożyły kolejne wnioski na łączną kwotę 1 mln 542 tys. zł. ZSP nr 1 i nr 2 w Garwolinie oraz ZSP w Żelechowie ubiega się o dotacje.

 

Ten rok jest rokiem inwestycji

W szkole, która była gospodarzem tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej zainwestowano około 500 tys zł. Zmodernizowano dach, ogrodzenie, a także wymieniono parkiet, tam, gdzie było to konieczne. Ogromnym zadaniem realizowanym w ZSP w Żelechowie jest modernizacja warsztatów szkolnych. Dwuletnie zadanie pochłonie ponad 2 mln. zł. Około 100 tys. zł przeznaczono na rozdzielenie sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej z terenu ZSP nr 2 w Garwolinie. Jak zaznaczał Starosta - te inwestycje są w trakcie realizacji albo już za nami. Kolejny rok przyniesie nowe w Sobolewie, Miętnem, Trzciance czy Przyłęku. Powiat Garwoliński snuje też plany na przyszłość. Włodarz mówił o największym marzeniu w stosunku do garwolińskiego Liceum, jakim jest budowa hali widowiskowo-sportowej, hali którą w końcu pomieści całą wspólnotę szkolną.

 

Podziękowania i życzenia

Starosta Garwoliński dziękował Nauczycielom za trud pracy, za każdą nieprzespaną noc, za każdy sprawdzian. Jak mówił zawód nauczyciela jest najwspanialszym zawodem na świecie - ale pod jednym warunkiem - że kocha się dzieci, że chce się być im przewodnikiem po podróżach w świecie nauki, że chce się być osobą taką, o jakiej mówił ks. Piramowicz. Życzę zdrowia, sił, wytrwałości i tej pasji. Powiat Garwoliński ma wspaniałych pedagogów - mówił na zakończenie.

Tradycyjnie już w trakcie powiatowego święta wręczane były nagrody i wyróżnienia Starosty Powiatu Garwolińskiego. W uznaniu za wzorową realizację zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz uzyskiwane wyniki nauczania Zarząd Powiatu Garwolińskiego nagrodził 28 dyrektorów, wicedyrektorów i nauczycieli ze szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Garwoliński.

 

Bogaty program artystyczny DSC 0924

Uczniowie garwolińskiego liceum przygotowali widowisko artystyczno-muzyczne zatytułowane „Słońce niech Wschodzi tam gdzie Ty”. Mogliśmy usłyszeć utwory zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dużą niespodzianką był występ gości z Rosji, którzy przebywają w garwolińskim liceum w ramach wymiany polsko-rosyjskiej. Opiekun grupy Igor Krasnov wraz z córką wykonali piosenkę w swoim ojczystym języku. Nie zabrakło też poezji, tańca i zabawnych skeczy.

W powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej udział wzięli: Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wicestarosta Urszula Zadrożna, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio, Radni Rady Powiatu Garwolińskiego na czele z Przewodniczącym Piotrem Osmólskim i Wiceprzewodniczącym Marcinem Kobusem, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, Wójt Gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, Komendant KP PSP Krzysztof Tuszowski, Rzecznik prasowy asp. szt. Marek Kapusta, Nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin Jan Karwowski, prezes ŚZŻAK Obwód Gołąb Antoni Frąckiewicz. Obecni byli także Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Garwolinie na czele z Dyrektorem Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Jerzym Duchną wraz z pracownikami, Dyrektorzy szkół i jednostek podległych Powiatu, obecni i emerytowani Nauczyciele z terenu Powiatu Garwolińskiego, Rosyjska delegacja z Liceum Dzierżawińskiego, Uczniowie i przedstawiciele Rodziców.

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews