Nowy Ranking Liderów Inwestycji

Utworzono: piątek, 20, październik 2017

Wspolnota Ranking

W październikowym wydaniu pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ukazał się ranking Liderów Inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w latach 2014-2016. Na 314 sklasyfikowanych powiatów, nasz powiat zajmuje wysokie 77 miejsce.

Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Ranking Lider Inwestycji brał pod uwagę wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014-2016. Ranking dostępny tutaj.

Zestandaryzowane, obiektywne wskaźniki uplasowały nas w pierwszej setce powiatów. Inwestycje drogowe, inwestycje oświatowe, inwestycje w kapitał ludzki i społeczny, które realizowane były w ostatnich dwóch latach przez nasz powiat utrzymują się na stałym poziomie. 160,70 – to średnie wydatki inwestycyjne per capita w latach 2014-2016 w naszym powiecie. Uzyskany rezultat dał nam 77 miejsce w rankingu powiatów.

- Jak każdy ranking, obarczony jest błędem. Bardzo się cieszę z uzyskanego miejsca, ale powiem – powinno być ono wyższe. Powiat Garwoliński jest od wielu lat nastawiony na inwestycje. Wykonywane są zarówno z własnych środków jak również tych pozyskanych, zewnętrznych. Obecnie wiele zadań drogowych wykonujemy z pieniędzy budżetu państwa na tzw. powodziówki. Są to środki, które wpisywane są do wydatków bieżących, remontowych. Chociaż wykonywane są z nich spore remonty, za duże pieniądze, to są niewidoczne w rankingu. W statystyce strata, ale cieszę się, że wiele osób widzi nasze działania w terenie. To jest największa radość.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski