Przejdź do treści

Nie tylko o Kościuszce

Drukuj

IMG 3804

W niedzielę 22 października w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyło się spotkanie z historią pt. „Ziemia Garwolińska w Powstaniu Kościuszkowskim” połączone z promocją nowego Zeszytu Historycznego Ziemi Garwolińskiej nr 22 wydanego przez Ludowe Towarzystwo Naukowo - Kulturalne Oddział Garwolin.

Najnowsza publikacja, w większości poświecona postaci Tadeusza Kościuszki oraz Ziemi Garwolińskiej w Powstaniu Kościuszkowskim, nawiązuje do ogólnopolskich obchodów Roku Kościuszki i obchodzonej w tym roku 200-setnej rocznicy jego śmierci. Ale nie tylko jego postać była przedmiotem dyskusji. Poruszone były także inne tematy opisane w zeszycie historycznym związane z dziejami powiatu garwolińskiego.

Współautorami wydania są prof. dr. hab. Marian Drozdowski – Wiceprezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej , dr Włodzimierz Kostecki, Michał Sztelmach, Zbigniew Węgrzynek, dr Mirosław Matosek, dr Dariusz Prokopowicz, dr Michał Kalbarczyk, Krzysztof Kot, Antoni Kobus, prof. dr hab. Zbigniew Gnat – Wieteska, Piotr Woźniak oraz Bożena Węgrzynek.

W spotkaniu zabrali głos obecni autorzy artykułów, a także inni lokalni pasjonaci historii m.in. Adrian Pogorzelski z WawaGra, który opowiedział o odkryciach archeologicznych na terenie bitwy pod Maciejowicami i przedstawił umundurowanie i broń z tamtego okresu, Tomasz Frączek kustosz Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

Podczas spotkania była możliwość obejrzenia wystawy pocztówek poświęconych Tadeuszowi Kościuszce ze zbiorów Jana Zduńczyka oraz znaczków pocztowych przygotowanych przez Iwonę Jończyk.

Nowy Zeszyt Historyczny Ziemi Garwolińskiej nr 22 jest do nabycia w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Ilość limitowana.

W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Paweł Ajdacki i Agnieszka Gajc, którzy zaprosili tego dnia gości do współtworzenia wyjątkowej mapy Garwolina.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

 

Partnerami wydarzenia byli: Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne, Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Dawny Powiat Garwolin i okolice, WawaGra.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowane w ramach projektu pt. „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”.

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews