Przejdź do treści

Wyjątkowy wieczór z Leśmianem

Drukuj

Plakat lesmian mietne zap

Podczas niedzielnego wieczoru w dworku w Miętnem, w blasku świec, o jednym z najciekawszych artystów i największych poetów, nie tylko XX stulecia, ale i całych dziejów literatury polskiej opowiedzą i zaśpiewają mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 5 listopada (niedziela) 2017 r. na godz. 18.00 na program słowno-muzyczny pt. „Cudaczniało istnienie”. Wstęp wolny.

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

 

Bolesław Leśmian to polski poeta, artysta i członek Polskiej Akademii Literatury. Ten skromny księgowy był jednym z najciekawszych artystów z okresu międzywojennego i jednym największych poetów w całych dziejach literatury polskiej. Tak uważali nie tylko Miłosz, Szymborska czy Lem. – My też tak uważamy – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Swoją filozofię życiową Leśmian zawarł w wierszach, osadzonych często w fantastycznym środowisku, związanym z polskim folklorem i tradycjami. Tworzył stylizując na ludowe ballady, nie stronił od elementów erotycznych. Jego język jest również godny uwagi ze względu na liczne neologizmy, z których wiele jest nadal w użyciu na co dzień w polszczyźnie. - Był kruchy, nieśmiały, maleńki, nieładny, niezaradny, chorowity, pełen kompleksów i wątpliwości na każdy temat. Ale miał mądre i kpiące oczy, był inteligentny, dowcipny, oczytany i pisał, widział, czuł – jak nikt – napisała o nim aktorka i reżyser Magda Umer.

- Celem tego poetycko-muzycznego spotkania jest przybliżenie różnych klimatów twórczości Bolesława Leśmiana oraz jego postaci. Zapraszamy na wieczór przepełniony poezją, muzyką i ciepłem świec – informuje organizator i zaprasza do obejrzenia widowiska słowno-muzycznego pt. „Cudaczniało istnienie”, w którym wystąpią mieszkańcy naszego powiatu garwolińskiego. Będą to m.in. uczniowie z takich szkół jak SP im. T. Kościuszki w Maciejowicach, ZS w Starym Pilczynie, PG w Michałówce, LO im. J. Piłsudskiego w Garwolinie, ZS im. S. Staszica w Miętnem, PG im. Jana Pawła II w Górznie, a także poetki Bożena Węgrzynek i Paulina Wnuk oraz Zespół Namotane w składzie Maryla Oklesińska, Andrzej Oklesiński, Rafał Wielgosz i Daniel Wielgosz.

Program spotkania w reżyserii Jerzego Rusaka inspirowany jest Powiatowym Przeglądem Artystycznym z okazji roku Bolesława Leśmiana, które zorganizowało w tym roku PCKiP Miętne. Partnerami Powiatowego Przeglądu Artystycznego była Księgarnia „Mądra Sowa” w Garwolinie i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z ZS im. S. Staszica w Miętnem.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

Plakat lesmian mietne

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews