Przejdź do treści
Brak grafik

Droga, która łączy…

Utworzono: wtorek, 31, październik 2017

Droga 1328W copy

     Droga Górzno – Żelechów jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków naszego powiatu. Z roku na rok jej stan się pogarszał. Chociaż wiele osób narzekało - w związku z dużymi kosztami na jej naprawę, decyzja była odkładana w czasie. Nie udało się uzyskać dofinansowania w ramach „schetynówek”. Pomocą okazały się środki z rezerwy celowej budżetu państwa związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru.

     Z odpowiednimi wnioskami zwrócił się Zarząd Powiatu w 2015r. Zadanie było podzielone na dwa odcinki – jeden na terenie Gminy Górzno, drugi na terenie Gminy Żelechów. W lutym tego roku Powiat dostał promesę na wykonanie remontu drogi Górzno – Samorządki o długości 3 863m. W okresie wakacyjnym samochody dowoziły masą asfaltową, której potrzeba było sporo – droga została wzmocniona 11 centymetrową warstwą asfaltu oraz obsypana poboczem z kruszywa łamanego. Dziś, gdy jedzie się do Żelechowa widać różnicę - jakby inny świat. Samorząd Powiatowy stale zabiegał o środki na dalszy remont drogi.

     Remont drogi powiatowej Nr 1328W Garwolin – Reducin – Górzno – Samorządki - Żelechów staje się faktem. Ponad 4 kilometrowy odcinek drogi pomiędzy Samorządkami, a Żelechowem będzie modernizowany jeszcze w tym roku. Sukcesem zakończyły się starania o poprawę drogi, którą każdego dnia przemierzają setki mieszkańców naszego powiatu.

     31 października 2017 r. do siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie oficjalnie wpłynęła promesa informująca o przyznaniu dotacji na remont tej drogi. 1 mln 650 tys. zł – to kwota otrzymanego wsparcia finansowego. Samo zadanie pochłonie ponad 2 mln złotych. By jak najszybciej przystąpić do remontu, już po otrzymaniu telefonicznej informacji o dotacji, został ogłoszony przetarg.

- Bardzo się cieszę z przyznanej promesy. To realizacja mojego marzenia, które wolno staje się faktem. Gdy zadzwonił Pan Poseł Grzegorz Woźniak z informacją, że jest możliwość dostania promesy i zapytaniem, czy będziemy w stanie wykonać zadanie, odpowiedź mogła być tylko jedna: tak. Wiem, że termin realizacji jest bardzo krótki, warunki pogodowe mogą być różne, ale znając zaangażowanie pracowników Powiatowego Zarządu Dróg, wiem, że nam się uda. Tak, jak przy każdych środkach potrzebny jest spory udział środków własnych. Zarówno Zarząd jak i Komisja Finansowo- Budżetowa oraz Rada Powiatu dołoży wszelkich starań, aby dołożyć brakujące 20 – 25%. To też ładna kwota – około 550 tys. zł.

 - Należą się słowa podziękowania Panu Radnemu Krystianowi Kani, który wielokrotnie zwracał uwagę na stan tej drogi. Przy każdej zmianie budżetu mówił: Pamiętajmy, musimy mieć wkład własny na remont drogi do Żelechowa. Słowa podziękowania kieruję do Pana Posła Grzegorza Woźniaka. Gdy rozmawiałem z Wicewojewodą Sylwestrem Dąbrowskim, mówił: ,,dziś już mam któryś z kolei telefon od Pana Posła, tak Was wspiera". Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym, gdyż droga ma kolor czarny, nie ma barw partyjnych, klubowych i ma służyć ludziom.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews