Afrykańskie klimaty w Miętnem

IMG 5179

W minioną niedzielę w niezwykłą podróż do Zambii – ziemi malowanej słońcem - zabrała gości dworku w Miętnem Sylwia Prządka, mieszkanka powiatu garwolińskiego.

Zambia nie jest zbyt popularna i znana w Polsce, bo po prostu nie jest „robiona pod turystów”. Być może właśnie dlatego nie ma ich tutaj tak wielu, jak w innych krajach afrykańskich. Tymczasem jest krajem bardzo fascynującym. Urzeka autentycznością. Jako jedno z niewielu państw w Afryce cieszy się pokojem. Mimo, że nie ma oszałamiających możliwości rozwoju przemysłu i rolnictwa, to jednak ma duży, choć jeszcze niewykorzystany, potencjał turystyczny. Jednak najważniejsza dla Zambii, w obecnym czasie, jest edukacja. Ona może być motorem napędowym zmian w tym kraju.

O kulturze i życiu w południowej Afryce, a także o swoim doświadczeniu w pracy na rzecz mieszkających w Zambii ludzi, opowiedziała uczestnikom spotkania w Miętnem Sylwia Prządka, pochodząca z Sulbin. W Zambii znajduje się miasto Kabwe, gdzie we wrześniu 2015 roku wyjechała na roczną misję. Wielkie ubóstwo, z jakim każdego dnia muszą się mierzyć tamtejsi mieszkańcy, od razu rzuciło się jej w oczy.

- Sylwia. Kobieca osobowość, która tworzy wokół siebie w kontakcie z innymi ludźmi ciepły, słoneczny klimat. Daje się to odczuć. Otwarta, serdeczna osoba. Sama osobiście żałuję, że spotkanie musiało dobiec końca. Bardzo ciekawie opowiadała o ziemi malowanej słońcem. Miło i dobrze słucha się takiego przekazu. Zachęcam inne osoby z terenu naszego powiatu do podzielenia się swoimi podróżniczymi pasjami – informuje Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem.

„Zambia – ziemia malowana słońcem” – to kolejne spotkanie podróżnicze zorganizowane w dworku w Miętnem, które odbyło się w ramach cyklu Garwolińskich Spotkań Podróżniczych.

Spośród wszystkich uczestników tegorocznych Garwolińskich Spotkań Podróżniczych wylosujemy nagrody ufundowane przez partnerów inicjatywy podróżniczej. A będą to m.in. lot widokowy „Paralotnia Puznówka” nad powiatem garwolińskim www.facebook.com/lotywidokowepuznowka/, vouchery na Day Spa w Talarii Resort & SPA w Trojanowie www.talaria.pl, akcesoria rowerowe ze sklepu SuperRowery w Garwolinie www.superrowery.pl, vouchery do Long Street Burger & Bar w Garwolinie www.longstreet.pl, gadżety Fundacji “Tętniące Życiem” www.tetniacezyciem.pl i inne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Starosta Powiatu Garwolińskiego.