Przejdź do treści

Ogórkowa wycieczka wróciła z trasy

Drukuj

IMG 5083

Była 9:00 rano w Miętnem, gdy Krzysztof odpalił „Ogórka”, przetarł lampy, wrzucił bieg... i „poszły konie po betonie”. Niebieski Jelcz 043 z 1974 r. - mimo wieku - spisał się na medal. Organizatorzy przesyłają zdjęcia z niedzielnej wycieczki po Ziemi Garwolińskiej zabytkowym autobusem.

19 listopada 2017r. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zabrało chętnych - nie tylko - mieszkańców powiatu garwolińskiego w podróż "wehikułem czasu", zabytkowym autobusem Jelczem 043 tzw. Ogórkiem z 1974 r. Wycieczka zorganizowana była we współpracy z PTTK Oddział Otwock.

- Jelcz 043 - mimo wieku - spisał się na medal. „Ogórek” nie przekroczył ani razu dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, więc mogliśmy dokładnie przyjrzeć się na trasie wszystkim i wszystkiemu. Poza zabudowaniami też szybciej nie jechał – relacjonują z przymrużeniem oka organizatorzy wydarzenia.

Na trasie wycieczki krajoznawczej po Ziemi Garwolińskiej szlakiem Tadeusza Kościuszki rolę przewodnika pełnił Paweł Ajdacki prezes PTTK Otwock. Przybliżał historie miejsc, w które zajrzeliśmy oraz ludzi związanych z tymi terenami. Pasażerowie zabytkoweho autobusu zwiedzili min. prywatne muzeum Tadeusza Barankiewicza z Woli Rębkowskiej, leśny zwierzyniec w Cyganówce, muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Ważnym elementem niedzielnej wyprawy było odwiedzenie miejsc pamięci: cmentarzy w Wildze i w Maciejowicach, grobów żołnierzy z I wojny światowej, a także miejsca bitwy maciejowickiej czy kopca w Krępie. Uczestnicy dotarli także do Podzamcza. Atrakcji było jeszcze wiele. – Ale - jak informują organizatorzy – o szczegóły pytajcie uczestników.

Podczas wyjazdu odbył się także konkurs krajoznawczy o powiecie garwolińskim, w których wyłoniono trzech laureatów spośród uczestników przejazdu. A są nimi:

1. Zbigniew Węgrzynek

2. Tomasz Żurawski

3. Oskar Nasiłowski

Nagrody wręczone zostaną w najbliższą niedzielę 26 listopada 2017 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji na podsumowaniu projektu "Garwoliński Sejmik Krajoznawczy". O godz. 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac poplenerowych "Malownicze Mazowsze", a o godz. 17.00 sesja krajoznawcza pt. "Garwolin nad Wisłą" – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

 

Wycieczka krajoznawcza współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowany w ramach projektu pt. „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews