Przejdź do treści

Warsztaty z etnologami w Miętnem

Drukuj

Warsztaty Etnografia

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem gościło etnologów ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego z Warszawy. W warsztatach etnograficznych udział wzięli dzieci, młodzież i dorośli. To pierwsze tego typu spotkania z ludźmi badającymi lokalne tradycje i kulturę.

 

- Poprzez organizację warsztatów chcielibyśmy zaciekawić młodych ludzi lokalnością, a także wzmocnić poczucie więzi z miejscem zamieszkania. Celem spotkań z etnologami było przede wszystkim zainspirowanie dzieci, młodzieży, osoby dorosłe do samodzielnego odkrywania dziedzictwa i tradycji swojej najbliższej okolicy i wyposażanie ich w niezbędne do tego narzędzia i metody. Do udziału zgłosiło się m.in. Publiczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” z Michałówki, uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Michałówce oraz osoby indywidualne zainteresowane poznawaniem lokalności – mówi dyrektor PCKiP Beata Psternak.

Podczas warsztatów pt.: „Podróż wokół dźwięków, muzyki i tańca” w rytm polskich tańców narodowych poloneza i oberka dzieci poznawały kulturę Mazowsza. Zabawy ruchowe są w tym wieku najskuteczniejszą metodą nauki dla najmłodszych. Warsztaty stanowiły dla nich znakomitą okazję do poznania kultury swojej najbliższej okolicy. Obejrzały także charakterystycznego dla Mazowsza stroje oraz wycinanki i kolorowanki ludowe tak popularne na terenie niedalekiej kołbielszczyzny.

W trakcie warsztatów pt. „Nowe Spojrzenie na okolice” młodzież poznawała zawód etnologa oraz powiat garwoliński poprzez zabawy i zadania w grupach i indywidualnie . W "Etno-Bingo" młodzi odkrywcy zmierzyli się m.in. z pytaniami dotyczącymi etymologii nazwy miasta Garwolin czy daty obrony krzyży w Miętnem. W nawiązaniu do tegorocznych obchodów roku rzeki Wisły nie zabrakło również tej tematyki.

„Etno-design na poważnie i wesoło” – warsztaty etnograficzne poświęcone osobom dorosłym i seniorom zaskoczyły swoją treścią i nowością. Były okazją do tego, aby wspólnie zastanowić się nad definicją etnodizajnu - dlaczego warto sięgać do korzeni i tradycji, jakie znaczenie ma wykorzystywanie starych przedmiotów w tworzeniu rękodzieła, w jaki sposób projektanci inspirują się ludowością i interpretują ją na nowo . Wykonaliśmy także etno-dizajnerskie pocztówki z dworkiem :)

- Były to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkania w formie warsztatów z kulturą i tradycjami naszej małej ojczyzny jaką jest powiat garwoliński - podsumowała dyrektor PCKiP.

Warsztaty etnograficzne zorganizowano w ramach projektu „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Warsztaty prowadziły etnolodzy ze Stowarzyszenia “Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna.

Więcej zdjęć na www.dworekmietne.pl

Warsztaty z dziećmi

Warsztaty z młodzieżą

Warsztaty z osobami dorosłymi

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews