Przejdź do treści

„Malownicze Mazowsze” na obrazach w Miętnem

Drukuj

Malownicze Mazowsze

26 listopada w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem miało miejsce podsumowanie projektu "Garwoliński Sejmik Krajoznawczy". W ramach spotkania odbył się m.in. wernisaż prac poplenerowych „Malownicze Mazowsze” .

Muzyczno-poetyckim akcentem wernisaż wystawy otworzyły lokalne artystki. Na fortepianie utwory m.in. Fryderyka Chopina zagrała Patrycja Wachowicz, a z własnymi wierszami o Wiśle przed publicznością zaprezentowała się Bożena Węgrzynek. Przybyłych gości powitała dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak. Przybliżyła na wstępie szczegóły projektu pt. „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy", jaki w ostatnim czasie organizowany był w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Wystawa malarstwa i rysunku „Malownicze Mazowsze” przedstawia prace wykonane przez lokalnych twórców podczas plenerów zorganizowanych przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem w ramach projektu „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”. W plenerach wzięło udział 28 artystów w różnym wieku - od juniora do seniora - w większości mieszkańców powiatu garwolińskiego, ale także powiatów sąsiednich. Łącznie powstały 43 prace różną techniką malarską, głównie farby akrylowe i pastele, na płótnie, papierze, a także jedna z prac na desce. W plenerach udział wzięła także klasa plastyczna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Opiekę instruktorską nad plenerami prowadziła Iwona Jończyk.

Autorzy wystawy:
Barbara KALINOWSKA, Alina SPRZĘCZKA, Monika GRZEGRZÓŁKA, Emilia WAWER, Andrzej GAŁĄZKA, Ewa ROZUM, Izabela DĄDALSKA, Monika WILCZEK, Aleksandra WILCZEK, Joanna BYLINKA, Anna GOŁĘBIOWSKA, Anita BIEŃKOWSKA, Serafina SZYKOWNA, Joanna JOŃCZYK, Aleksandra ZUCHNIAK, Katarzyna DZIUBAK, Magdalena ZAWADKA, Marcin LEWANDOWSKI, Marta POTYRA, Olga STĘPNICKA Łucja GŁADYSZ, Dominika RUDZKA, Mikołaj OPALA, Jadwiga WAWER, Weronika REDKA, Mateusz KOT, Monika SZOSTAK, Iwona JOŃCZYK.

Wystawa przedstawia ciekawe zakątki powiatu garwolińskiego w jesiennej aurze, ale nie tylko. Motywem przewodnim jest zabytkowy dworek i park w Miętnem – siedziba Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Wisła, której poświęcony jest rok 2017, a stanowi ona zachodnią granicę naszego powiatu. Nie zabrakło także rzeki Wilgi. Wśród prac znalazły się ilustracje miejsc sakralnych, a są to drewniane kościoły w Mariańskim Porzeczu i Zwoli Poduchownej, a także kościoły w Garwolinie, Żelechowie i Miętnem. Na szczególną uwagę zasługuje także drewniana figura Chrystusa Frasobliwego z Anielowa namalowana pastelami, która jest częścią drewnianej kapliczki słupowej. To właśnie ta polska rzeźba ludowa z 1658 roku jest najstarszą zachowaną kapliczką nie tylko na Mazowszu, ale także w Polsce. Pozostałe prace przedstawiają urokliwe pod względem przyrodniczym miejsca w powiecie i na Mazowszu.

W wernisażu wystawy udział wzięła Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Wystawę można oglądać do 15 grudnia 2017r.

Projekt „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews