Przejdź do treści

W Miętnem popierniczyli po raz drugi

Drukuj

IMG 7583

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyły się przedświąteczne warsztaty piernikowe. To już druga edycja „Wielkiego Pierniczenia w Powiecie Garwolińskim”.

Warsztaty mają na celu krzewienie polskiej tradycji okresu bożonarodzeniowego polegającej na pieczeniu i ozdabianiu pierników. Miało być rodzinnie bo, jak zgodnie twierdzą organizatorki: Fundacja Tętniące Życiem, z  Barbarą Jarzyną i Agnieszką Sadowską–Janiec oraz Dyrektor PCKiP w Miętnem,  Beatą Pasternak, pielęgnowanie rodzinnych relacji jest najważniejsze.

 „Kochamy święta, kochamy pierniki, uwielbiamy wspólne spotkania. Dlatego mając w pamięci nasze zeszłoroczne pierniczenie uznałyśmy, że to co dobre, trzeba powtarzać” – tłumaczy prezes fundacji Agnieszka Sadowska-Janiec.

Jaka była idea projektu? „Chcemy ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i przekazać uczestnikom, że w dobie wszechobecnej technologii niezwykle istotne są wspólne rozmowy i wspólne działania” – odpowiada Barbara Jarzyna.

Warsztaty poprowadziła Agnieszka i Katarzyna Zielińskie - zgrany duet pań z Woli Rębkowskiej zajmujący się artystycznym dekorowaniem tortów i innych małych form cukierniczych. Pomimo ogromu prac przed świętami Bożego Narodzenia, panie bardzo chętnie wsparły inicjatywę piernikowania.  A wszystko to w ramach radości z niesienia bezinteresownej pomocy. „To właśnie jest MAGIA ŚWIĄT; umiejętność dzielenia się i dawanie siebie drugiemu człowiekowi”– przyznają organizatorki.


Ale teraz o samych warsztatach...

O świąteczny klimat zadbali właściwie wszyscy. Niemalże każdy miał jakieś akcesoria świąteczne, tak aby zbudować odpowiedni nastrój. No i oczywiście fartuszki, żeby się nie uPIERNICZYĆ…

Zabawa, nauka pieczenia, ozdabiania pierników i olbrzymia radość w jednym. Najpierw wszyscy wzięli się do wałkowania i wykrawania pierników. No a potem zaczęło się! Szpryce z lukrem poszły w ruch! Tempo pracy i zaangażowanie oraz fantazje uczestników godne podziwu. A efekty? Imponujące, co widać na załączonych zdjęciach.


Świąteczne niespodzianki

Jednak warsztaty to nie wszystko. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych uczestników. Mikołaj w towarzystwie śnieżynki, zaangażował dzieci we wspólne ubieranie choinki. Była zabawna relacja z jarmarku bożonarodzeniowego z Oslo,  przygotowana przez Marysię Janiec oraz  kolorowa wata cukrowa prosto z Laponii. Nie zabrakło też prezentów: pakietu audiobooków „Podróżuj z Kretem Fillipem”, „Święta z Kretem Fillipem” – ufundowanych przez OkiemMamy.pl, oraz słodyczy.

Na zakończenie komisja w składzie święty Mikołaj oraz ekspert w dziedzinie cukiernictwa - pani Agnieszka Zielińska, oceniali wyroby najmłodszych cukierników. Każdy z nich otrzymał świadectwo małego czeladnika z tytułem cukiernika świętego Mikołaja.

Wielkie Pierniczenie wsparli:
www.facebook.com/wynajmijsweetbar
www.instagram.com/kremowe.cuda
www.certyfikat.okiemmamy.pl/krecik/
www.superrowery.pl
„Pasieka” Bogdan Dziubak
Jolanta Oskroba
Mateusz Jarzyna
Grzegorz Woźniak Poseł na sejm RP

Autor: Iwona Ostrowska

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews