Delegacja młodzieży z Niemiec w nowej siedzibie Starostwa Powiatowego w Garwolinie

Wymiana Niemcy 2018

W poniedziałek, 5 lutego 2018 r. pierwszymi gośćmi Starosty w nowej siedzibie przy ul. Mazowieckiej 26 byli uczniowie z Bergisch Gladbach w Niemczech, którzy przyjechali do Garwolina w ramach międzyszkolnej wymiany młodzieży.

Od 29 stycznia do 6 lutego uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie gościli 22-osobową delegację uczniów z Albertus-Magnus-Gymnasium Bensberg w Bergisch Gladbach. Międzyszkolna wymiana młodzieży, której koordynatorami są Nauczyciele z LO Garwolin: Ewelina Nowak oraz Joanna Kuźnia odbywała się pod hasłem: "W cztery oczy. Pokonaj stereotypy. Unter vier Augen. Bekämpfe Stereotype".

W poniedziałkowy ranek, sala konferencyjna Starostwa wypełniła się młodzieżą z Niemiec i z Polski.

- Serdecznie witam Państwa. Jesteście pierwszymi gośćmi w tym budynku, bowiem 5 lutego o godz. 8.00 rozpoczęliśmy urzędowanie w tym nowym miejscu. (…) Myślę, że jest to dobra oznaka otwartości dla wszystkich osób, które będą przychodzić do tego budynku - mówił witając młodzież Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

Podczas spotkania włodarz przybliżył gościom z Niemiec naszą historię i walory ziemi garwolińskiej. Jak podkreślał, Powiat Garwoliński jest otwarty na współpracę z zagranicą, na dowód tego mówił o firmie Bruüggen z Lubeki, z którą od lat nasz samorząd aktywnie współpracuje i stara się tę współpracę rozszerzać.

Starosta wyraził radość, że są tego typu wymiany, gdzie młodzież może się wzajemnie poznawać, mieszkać w rodzinach kolegów, co jest najlepszym sposobem na odkrycie naszych zwyczajów, kultury, tradycji.

Uczestnicy wymiany z Niemiec opowiadali o tym, co zdążyli już poznać w Polsce, o potrawach, które ich zachwyciły smakiem – o pierogach czy bigosie. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami z wizyty w Polsce, ze spotkań z polskimi rówieśnikami.

Drobne pamiątki, które otrzymali uczniowie i opiekunowie z Niemiec mają przypominać im o naszym Powiecie. Opiekunowie ze szkoły w Bergisch Gladbach oraz Starosta Garwoliński otrzymali z rąk dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Garwolinie Joanny Ostrowskiej pamiątkowe grawerki z herbami i symbolami wszystkich zaangażowanych w projekt jednostek.

Projekt dofinansowany jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.