Przejdź do treści

Miętne między Niebem a Ziemią

Drukuj

Koncert plakat poprawiony zap

W ramach obchodów 600-lecia Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 25 lutego (niedziela) do dworku w Miętnem na wyjątkowy koncert pt. „Miedzy Niebem a Ziemią. Dawna polska pieśń kościelna” w wykonaniu zespołu wokalnego SONUS NOBILIS. Wstęp wolny !

- Tak niedawno rozpoczął się nowy 2018 rok, a z nim mnóstwo okazji do wspólnego świętowania. Do spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych inspirują nas narodowe rocznice jak np. stulecie odzyskania niepodległości. Ale równie ważnym jubileuszem w życiu naszej „małej ojczyzny” jest przypadające w tym roku 600-lecie parafii p.w. Przemieniania Pańskiego w Garwolinie - informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Kościół i religia odegrał dużą rolę w odzyskanie niepodległości przez Polskę i rozwój naszej kultury. Wskazują one bowiem m.in. na wartości moralne, bez których ani kultura, ani Polska istnieć nie może. Te wartości ukierunkowują rozwój człowieka i mają decydujące znaczenie dla stylu jego życia. Dzięki wartościom naród kształtuje się w klimacie wolności i prawa. Ten system wartości dla większości Polakom kojarzy się zarówno z chrześcijaństwem jak i właśnie z niepodległością Polski.

– W niedzielę 25 lutego zapraszamy państwa do miętnieńskiego dworku na wokalny koncert pt. „Miedzy Niebem a Ziemią. Dawna polska pieśń kościelna” w wykonaniu zespołu wokalnego SONUS NOBILIS. Na wydarzenie o tematyce sakralnej celowo nie zapraszamy do kościoła. Poprzez organizację koncertu w polskim dworku szlacheckim, będącym od wieków "ostoją polskości”, chcielibyśmy dać wyraz temu, że te wymiary się wzajemnie przenikają, dla dobra narodu. Dla dobra Polski. Kultura polska bowiem poczęła się jako chrześcijańska i nosi w sobie dziedzictwo wiary. Dlatego zapraszamy na wydarzenie, które spaja dwie okazje w jedną – dodaje dyrektor PCKiP w Miętnem.

SONUS NOBILIS - zespół wokalny, który zrodził się z dwóch pragnień: śpiewania i spotkania. - Jednym z celów, które sobie stawiamy, jest szerzenie bogactwa kultury muzycznej i literackiej dawnej Polski – informuje Katarzyna Brzozowska lider zespołu.

Zespół zaprezentuje polskie pieśni kościelne, które powstały na przestrzeni XIV – XVI wieku. Wśród nich znajdą się: kolędy, pieśni pasyjne oraz pieśni wielkanocne. Część z nich, to polskie przekłady łacińskich pieśni liturgicznych, na przykład Nowe lato nam nastało będąca dosłownym cytatem melodii łacińskiej pieśni Novo Anno Domini. Inne znów to adaptacje łacińskich śpiewów gregoriańskich polegające na wyborze dźwięków podstawowych z melodii oryginalnych i stworzeniu nowej kompozycji. Przykładem takiego kompozytorskiego zabiegu jest chociażby pieśń Krzyżu Święty i chwalebny będąca adaptacją melodii hymnu Crux fidelis, czy też pieśń Krystus z martwychwstał jest, której pierwowzorem melodycznym jest sekwencja Victimae paschali laudes śpiewana w oktawie Wielkiej Nocy.

Ciekawostką jest, jak podają badacze, pochodzenie melodyczne pieśni Przez Twe święte Zmartwychwstanie. Otóż okazuje się, że pierwowzorem jej jest łaciński hymn bożonarodzeniowy A solis ortus cardine. Nie jest to jednostkowy przypadek adaptacji pieśni o tematyce bożonarodzeniowej do pieśni wielkanocnych czy pasyjnych i odwrotnie. Tego rodzaju zabiegi stosowane były częściej przez średniowiecznych kompozytorów.

Ostatnia grupa pieśni to teksty i kompozycje rdzennie polskie. Pieśń ludowa Szczodry wieczór - tzw. „Szczedrówka” to kolęda życzeń śpiewana w okresie Bożego Narodzenia. Związana jest ze zwyczajem składania sobie nawzajem życzeń noworocznych. Natomiast Jezusa Judasz przedał to polska pieśń z drugiej połowy XIV wieku napisana przez Władysława z Gielniowa. Znajdziemy ją również pod rozszerzonym tytułem Żołtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań o Bożym umęczeniu.

To tylko kilka ciekawszych przykładów pochodzenia dawnych polskich pieśni, z których wiele śpiewanych jest do dziś. Wszystkie te utwory występowały w kilku rożnych wersjach: zarówno jednogłosowych, jak też trzy czy czterogłosowych.. Podczas koncertu zespół zaprezentuje opracowania wielogłosowe.

Koncert „Miedzy niebem a ziemią. Dawna polska pieśń kościelna”

25 LUTEGO 2018R. (NIEDZIELA) godz. 16.00 WSTĘP WOLNY

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji , Dworek Miętne, ul. Główna 55

Wydarzenie zorganizowane pod patronatem Prepozyta Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie Księdza Proboszcza Ryszarda Andruszczaka oraz Starosty Powiatu Garwolińskiego Pana Marka Chciałowskiego.

Koncert plakat poprawiony

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews