Przejdź do treści

Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj

31

1 marca w Sali widowiskowej CSiK w Garwolinie odbył się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Jest to święto upamiętniające najwierniejszych z wiernych, którzy nie zważając na okoliczności zapłacili za wolną Polskę najwyższą cenę.

 

Uroczystość swoją obecnością uświetnili Starosta Powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, Burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Jerzy Duchna. Wszystkich zebranych na uroczystości przywitał dyrektor CSiK w Garwolinie Jarosław Kargol po czym głos oddał uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Maciejowi Łyżwińskiemu, który wygłosił prelekcję zatytułowaną „Święto Żołnierzy Wyklętych. Idea, walka i dzieło niezłomnych”.

Następnie na scenie ze swoim autorskim, dwuaktowym spektaklem pt. „Ojczyzny” wystąpiła grupa teatralna Studia Sztuk Scenicznych S3 z Warszawy. Spektakl ten to splot historii i scen z życia ludzi, którzy zamieszkują w jednym z bloków na warszawskiej Pelcowiźnie. W bardzo ciekawy sposób aktorzy przedstawili chaos jaki panuje w nas samych jako wspólnocie i jednostce. Z przedstawienia płynie morał a mianowicie, miejsce do życia jest jedno, jednak przekrój doświadczeń każdego człowieka tworzy zróżnicowaną mozaikę – pełną smutku i skomplikowanych sytuacji, ale nie tylko. To przepiękna opowieść o codzienności i o tym jak każdy człowiek inaczej interpretuje słowo „Ojczyzna”. W spektaklu bardzo ważny jest patriotyzm lokalny ale także uczucia, które tworzą nam każdego dnia tęsknoty, nadzieje i miłość. Reżyserem przedstawienia jest pani Daria Brudnias. Oprawą muzyczną zajęli się muzycy Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz czołowi artyści młodego pokolenia z rodzimej sceny. Spektakl spotkał się ze wspaniałym odbiorem zgromadzonej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami.

Starosta Powiatu Marek Chciałowski podziękował aktorom i reżyserce za wspaniały występ, który: „skłonił nas wszystkich do refleksji i przemyśleń, do tego aby zatrzymać się na chwilę w tej ciągłej gonitwie dnia codziennego i zastanowić się nad swoim życiem, nad naszą Ojczyzną, nad nieustannie zmieniającą się rzeczywistością”. Na koniec Starosta nawiązał do słów Kamila Cypriana Norwida, że „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”- każdy z nas ma swoją rolę do spełnienia, każdy daje coś od siebie dla Ojczyzny a to jest bardzo ważne. Z myślą o Polsce powstała organizacja kontynuatorska AK – Wolność i Niezawisłość. Niech te słowa, które są w nazwie organizacji, będą drogowskazem, myślą przewodnią. Miejcie odwagę walczyć aby nasza Ojczyzna była zawsze wolna, niezawisła, suwerenna. Żołnierze wyklęci mieli ogromną odwagę, my też ją miejmy, bez niej nic nie osiągniemy”.

Zakończeniem powiatowo-miejskich obchodów „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” była msza święta, która odbyła się w dniu 4 marca w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Po odprawionym nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews