Święto szkół - uroczyste wręczenie świadectw abiturientom

Zakonczenie ZSP1

27 kwietnia we wszystkich szkołach średnich odbyły się uroczystości wręczenia świadectw ukończenia liceum czy technikum. W naszym powiecie takie świadectwa otrzymało prawie 1000 abiturientów, którzy za kilka dni zasiądą do egzaminu maturalnego.

Tuż po godzinie 9.00 na sali gimnastycznej garwolińskiego Ekonomika odbyło się wyjątkowe, bo ostatnie już spotkanie w takim gronie tegorocznych Maturzystów - uczniów klas III i IV tejże szkoły. Zakończenie klas maturalnych to czas podsumowań, wzruszeń, wspomnień, tego co działo się w szkolnych murach przez ostatnie 3 bądź 4 lata. Uczniowie kończą edukację na poziomie średnim, ale każdy koniec jest początkiem czegoś zupełnie nowego…

W uroczystości wręczenia świadectw szkolnych w ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte udział wziął Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio, przedstawiciele Rady Rodziców, Nauczyciele, Rodzice. Bohaterami spotkania było 224 abiturientów.

- Trzy lub cztery lata temu rozpoczęliście naukę w ZSP nr 1 w Garwolinie - mówiła na wstępie uroczystości dyrektor Hanna Wilczek, która wspominała, jak te lata szybko minęły. Oprócz wspaniałych chwil, różnych uroczystości, świąt, szkoła to przede wszystkim długie tygodnie w ławce szkolnej - uczenie się tego co lubię i tego co tylko muszę. Jak podkreślała - dziś uczniowie rozpoczynają już swoją podróż w dorosłość, a na tę podróż Dyrektor przekazała specjalne życzenia:

- Życzę Wam młodzieńczej pasji poznawania świata, która nigdy się nie wypali. Uczcie się wciąż, by podejmować ważne, mądre decyzje, uczcie się także na błędach, ale nie tylko na własnych… Życzę Wam też mądrze wytyczonych celów, z jednej strony niech będą one na miarę Waszych możliwości, z drugiej, o krok dalej. Nie bójcie się marzeń, marzenia dodają sił, motywują do działania, zachęcają do przekraczania własnych ograniczeń. Życzę Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów, tam gdzie codziennie zostawicie swoje serce, umysł i swoje siły - mówił na zakończenie.

Dziękując uczniom za ich pobyt w szkole, za wszystko, co w niej robili, gratulowała uzyskanych wyników i życzyła jak najlepiej zdanych egzaminów maturalnych.

Starosta Powiatu Garwolińskiego podziękował Dyrekcji i Nauczycielom, za przygotowanie ponad 200 uczniów do matury. Do uczniów zaś zwrócił się:

- Za parę minut opuścicie mury tej szkoły, wrócicie za kilka dni na egzaminy, ale to już nie będzie ta sama szkoła, korytarze jakoś opustoszeją, a przecież przed chwilą było tu tak gwarno (…). Wkraczacie teraz w całkiem nowe życie. Życzę, żebyście szli z dumą w świat, szli z przesłaniem Waszej szkoły-Bohaterów Westerplatte, żebyście ciągle pokazywali te wartości, pielęgnowali je. Abyście wykorzystywali tę wiedzę, umiejętności, które tu zdobywaliście, te wartości, które tu poznaliście, bowiem to jest posag na całe życie - mówił do Abiturientów Starosta.

- Miejcie odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka w tym dorosłym życiu, bowiem oprócz wiedzy i umiejętności jest jeszcze dar serca - podkreślał dalej.

Starosta podziękował uczniom za dotychczasowe reprezentowanie szkoły, a tym samym i Powiatu Garwolińskiego w różnego rodzaju konkursach, zawodach, olimpiadach. Podziękował młodzieży za bycie ambasadorami naszego powiatu na zewnątrz, za to, że wszędzie tam gdzie byli i będą - będzie cząstka naszego regionu. - Idąc w świat, niesiecie Powiat Garwoliński do wszystkich zakątków, do jakich traficie - zaznaczał.

Starosta życzył uczniom osiągnięcia dobrych wyników na maturze: - nie podchodźcie do niej z obawą, ale ze spokojem - puentował.

Razem z Sekretarzem Powiatu Jerzym Piesio złożyli na ręce Pani Dyrektor podziękowania dla wszystkich nauczycieli - za troskę, za dar serca, za wszystko co robią dla młodzieży. Wyrazem tego podziękowania był bukiet kwiatów.

Chwilę później nadszedł czas na nagrodzenie najlepszych abiturientów. Nagrodami Powiatu Garwolińskiego uhonorowani zostali:

- Wiktoria Przybysz

- Marta Majek

- Monika Bożek

- Łukasz Kopyrski

Osiągnięcie tak wysokiej średniej ocen - 5,0 było nie lada wyzwaniem. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy list gratulacyjny, nagrody książkowe, natomiast Rodzice specjalne podziękowanie za wsparcie i okazywaną pomoc, bez której tego sukcesu na pewno by nie było.

Zakończenie klas maturalnych to wielkie przeżycie, do którego młodzi ludzie z pewnością będą nieraz wracać. To moment, kiedy opuszczają szkołę i rozpoczynają podróż w dorosłe życie, moment rozstania z dotychczasowym wychowawcą, koleżankami i kolegami z ławki. Niech na długo zapadną w pamięci, a wspomnienia ze szkolnych lat zawsze niech budzą uśmiech na twarzy.

Połamania piór na maturze!