Powiatowo-miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja za nami

1065 copy

Święto Narodowe jakim jest 3 Maja to jedno z większych uroczystość Państwowych w roku. W dniu wczorajszym świętowaliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powiatowo-miejskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, sprawowaną w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Małek oraz prepozyt kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie ks. Ryszard Andruszczak. Muzyczną, podniosłą oprawę zapewniła orkiestra dęta OSP Garwolin, zaś uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie oprawę liturgiczną. Po mszy wszyscy zebrani przemaszerowali w uroczystym orszaku na czele z orkiestrą oraz z pocztami sztandarowymi na teren ZSP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Wszystkich zebranych przywitała dyrektor ZSP nr 2 Ewa Flaga. Głos zabrał Starosta Powiatu Marek Chciałowski, który w swojej przemowie zaznaczył, że „obchodzone święto Narodowe jest swoistym spoiwem, które cementuje naród, przypomina karty historii, podkreśla tożsamość, wspólna walkę i dążenia do budowy silnej Ojczyzny”. Przypomniał również jak wielkie znaczenie miało ustanowienie Konstytucji z 1791 roku „Stojąc dziś przed pomnikiem „Twórców i obrońców Konstytucji 3 Maja” czujemy dumę z dokonań naszych przodków, światłych obywateli, dla których dobro publiczne znaczyło dużo więcej niż prywata, pieniądze i zaszczyty” – powiedział Starosta. Na zakończenie włodarz podziękował mieszkańcom, lokalnym samorządom, bowiem to dzięki wspólnej twórczej i zgodnej pracy, Polska, nasz powiat pięknie się rozwija każdego dnia.

Następnie pod pomnikiem poświęconym twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja 1791r. zebrane delegacje złożyły kwiaty. Tuz po zakończeniu uroczystych obchodów na stadionie przy ZSP nr 2 w Garwolinie rozpoczął się bieg „1918 m w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Kolejnym punktem powiatowo-miejskich uroczystości była rodzinna Majówka czyli świąteczny piknik odbywający się w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Przy wspaniałej aurze zebrani mieszkańcy powiatu mieli okazję na wesoło świętować obchody 3 Maja. Okrzyki zachwytu i gromkie brawa powitały przedszkolaków z Publicznego Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Michałówce, które na inaugurację imprezy przedstawiły akademię „Jestem Polakiem”. Następnie odbył się Rodzinny Bieg Sztafetowy „Tak 3 Maj”. Starosta Marek Chciałowski za pierwsze trzy miejsca wręczył pamiątkowe statuetki. Wszyscy uczestnicy biegu zostali nagrodzeni medalami, dyplomami a także każdy biegacz dostał „Subiektywny Przewodnik po Powiecie”. Następnie uczestnicy pikniku zebrali się wkoło sceny aby wspólnie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z powiatu garwolińskiego i przy akompaniamencie akordeonu śpiewać pieśni powstańcze i legionowe. Przedostatnim punktem imprezy było uroczyste odtańczenie Poloneza w wykonaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Miętne oraz wszystkich uczestników Majówki. W jednej parze zatańczył Starosta Marek Chciałowski razem gospodynią pikniku, Dyrektor PCKiP Beatą Pasternak. Ostatnim kulturalnym wydarzeniem tego dnia było przedstawienie pt. „Kim jest kobieta?” w wykonaniu Teatru Tymczasem.

Podczas pikniku można było skosztować pysznej grochówki a także tradycyjnego chleba ze smalcem przygotowanych przez uczniów z Zespołu Szkół z Miętnego a także pobiesiadować przy ognisku piecząc kiełbaski przugotowane przez POSiZL a także przez uczniów ZS w Miętnem.

Słoneczna ciepła aura towarzysząca majówce w Miętnem sprzyjała dobrej zabawie na świeżym powietrzu i przyciągnęła wielu mieszkańców powiatu, starszych i młodszych.