Zdrowie w piosence

DSC00602

W środę 9 maja b.r. w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie już po raz XXVII odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu, zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Garwolinie. Oficjalnego otwarcia dokonali Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie Dorota Brojek oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, który sprawował patronat honorowy nad festiwalem. Pani Dorota powiedziała, ze wszyscy słuchający dzisiejszych występów przekonają się jak wiele pomysłów na zdrowie płynie właśnie z piosenki.

Starosta w ciepłych słowach powitał i pogratulował wszystkim udziału w tym pięknym wydarzeniu. Odnosząc się do najmilszego audytorium jakim są dzieci podkreślił wartość zdrowia i znaczenie śpiewu jako inspirację do wprowadzenia korzystnych nawyków i wzorców. Zachęcał dzieci do częstego śpiewania i stosowania w życiu tej pięknej formy artystycznego przekazu.

Tematyka piosenek dotyczyła szeroko rozumianego zdrowia, a w szczególności zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, profilaktyki chorób, higieny osobistej, higieny jamy ustnej, bezpieczeństwa wypoczynku. Hasłem tegorocznego konkursu było ,,Zdrowie dla wszystkich”.Dzieci o wielu sprawach śpiewały na wesoło, często z humorem. Prezentując swoje umiejętności wokalne i walory artystyczne radziły jak się zdrowo odżywiać, co robić by zachować zdrowie, zachęcały do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Dzieci z 13 przedszkoli prezentowały piosenki propagujące zdrowy styl życia i każda z grup, tuż po swoim występie otrzymała prezent – dużego, pluszowego misia. Wykonawcy ze szkół podstawowych (klasy 0-VI) i klasy VII Szkół Podstawowych i Gimnazjów walczyły o tytuł laureata.

Występy młodych artystów oceniała komisja w składzie: przewodnicząca – Dorota Brojek - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie; Renata Liszewska - przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektoratu w Garwolinie; Aleksandra Magdziak - Wiśniewska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Garwolinie, Małgorzata Pychner – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz Julian Czaporowski –przedstawiciel Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Wyniki konkursu:

W kategorii Szkół Podstawowych klasy 0-VI:

1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym, piosenka pt. ,,Mój Janicek”
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Kownackiej w Zwoli, piosenka pt. ,,Przepis na zdrowie”
  3. Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Żelechowie, piosenka pt. ,,Zdrowo żyj”.
  4. Zespół Szkół Nr 2 w Łaskarzewie, piosenka pt. ,,Naście lat, piękny świat”
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Miastkowie Kościelnym, piosenka pt. ,,Tyle mamy do zrobienia”
  6. Zespół Szkół Nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie , piosenka pt.,,Być kobietą…Ale jaką?”

Wyróżnienie otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa w Żabieńcu Nowym, piosenka pt. „Pociąg do zdrowia”, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Woli Rębkowskiej piosenka pt.,,Rady-Porady”. Szczególne wyróżnienie otrzymał zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Przyłęku za piosenkę pt.,,Zdrowe smyki”.

W kategorii Szkół Podstawowych klasy VII i Gimnazjum:

Wyróżnienie otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki
w Maciejowicach za piosenkę pt. „Zacznij ćwiczyć”.

Laureaci pierwszego miejsca w obu kategoriach wezmą udział w etapie wojewódzkim festiwalu, który odbędzie się w dniu 7 czerwca 2018 r. Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.