ZJAZD ABSOLWENTÓW W ŻELECHOWIE

Utworzono: poniedziałek, 06, czerwiec 2011

mzelechow_50_lat_204 czerwca, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie obchodzono jubileusz 70 - lecia kształcenia zawodowego i 50 - lecia Technikum Geodezyjnego połączony ze zjazdem absolwentów wszystkich kierunków kształcenia.Żelechowskie uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Firysiuk.

Następnie wszyscy uczestnicy obchodów jubileuszu przemaszerowali ulicami miasta pod budynek szkoły, gdzie w samo południe w specjalnie przygotowanym namiocie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Jestem dumny z istnienia takiej szkoły. Jestem dumny z Żelechowa. Jestem dumny z tego, że na południu Mazowsza jest taka miejscowość, która przodowała i przoduje – przemawiał do zgromadzonych Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Podczas wystąpień wielokrotnie dziękowano kadrze pedagogicznej i administracyjno-obsługowej szkoły za szczególną aktywność i zaangażowanie. Obecny za zjeździe podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak dokonał wręczenia medali i odznaczeń. Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowano: Iwonę Basak, Kazimierza Kulikowskiego i Grzegorza Szymczaka. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę minister nagrodził Jadwigę Kulikowską i Mieczysława Muchę. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Małgorzata Niemirowska, Sławomir Wałachowski, Renata Zajma i Tadeusz Zajma. Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczony został Michał Kostyra.

Podczas doniosłych uroczystości głos zabrali m.in.: posłowie - Stanisława Prządka i Józef Racki, Główny Geodeta Kraju - Jolanta Orlińska, Wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski, szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - gen. bryg. Marek Olbrycht, Geodeta Województwa Mazowieckiego - Krzysztof Mączewski, Szef Służby Topograficznej Sił Zbrojnych RP - płk Krzysztof Danilewicz, Starosta Powiatu Garwolińskiego - Marek Chciałowski, Burmistrz Żelechowa - Mirosława Miszkurka.

Jednym z punktów obchodów było uroczyste nadanie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nowego sztandaru, którego fundatorem był absolwent Technikum Geodezyjnego ks. Tadeusz Firysiuk. Poświęcenia proporca dokonał ks. prałat Stanisław Zajko, Proboszcz Parafii Żelechów.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej - Katarzyny Hall, nauczyciel Adam Kalata został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie wręczyła Sylwia Osipiuk - zastępca dyrektora siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Marszałek Województwa Mazowieckiego za zasługi dla województwa nadał ZSP w Żelechowie medal „Pro Masovia”. Natomiast Zarząd Powiatu Garwolińskiego przyznał nagrody: Hannie Szaniawskiej, Krystynie Wieczorkiewicz, Michałowi Kostyrze, Tomaszowi Odziemczykowi i Grzegorzowi Szymczakowi. Wręczenia nagród dokonali: Starosta oraz Wicestarosta Stefan Gora.

Zwieńczeniem części oficjalnej był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie dokonano odsłonięcia „Geologicznej Spirali Czasu” - obelisku z marmuru kambryjskiego oraz tablicy pamiątkowej. Dalsza część uroczystości jubileuszowych przebiegała w żelechowskim pałacu.