Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego za nami

zdjęcie na główną gni miasta2018

Obchody Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego rozpoczęły się w sobotę 16 czerwca w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie uroczystą akademią okolicznościową. Po przemówieniach Burmistrza Miasta Tadeusza Mikulskiego i Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego odbyła się gala wręczenia statuetek Zasłużonych dla Powiatu Garwolińskiego oraz wyróżnień Burmistrza Miasta Garwolin dla osób i instytucji. Burmistrz przekazał również klucze do bram miasta studentom Społecznej Akademii Nauk.

Oficjalne uroczystości obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego rozpoczęły się w niedzielę 17 czerwca Mszą Św. odprawiona w intencji miasta i powiatu w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie pod przewodnictwem prepozyta ks. Proboszcza Ryszarda Andruszczaka. W nabożeństwie uczestniczyli między innymi licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i okolic, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i instytucji. Mszę św. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Garwolin.

Po mszy świętej spod Kolegiaty przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Garwolin wyruszył tradycyjny wielobarwny korowód, który przeszedł ulicami miasta na Zarzecze. W pochodzie uczestniczyli włodarze, szkoły, stowarzyszenia i organizacje związane z ziemią garwolińską. Korowód oglądali licznie zgromadzeni mieszkańcy którzy żywo witali idących w paradzie.

Świętujących na Terenach Rekreacyjnych powitali starosta powiatu Marek Chciałowski i burmistrz Tadeusz Mikulski, którzy wraz z wieloletnią poseł Stanisławą Prządką, prezesem Avon, wicestarostą Urszulą Zadrożną, przewodniczącym rady miasta Garwolina Markiem Jonczakiem i radną miejską Marzeną Świeczak dokonali oficjalnego otwarcia Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego 2018. Starosta powiatu Marek Chciałowski mówił o bogatej historii miasta i powiatu oraz o skupieniu powiatu na rozwoju gospodarczym. – Mamy 8000 podmiotów gospodarczych, które każdego dnia ciężko pracują dla wspólnego rozwoju. Dzisiaj czujemy dumę z dokonań naszych przodków, ale i jednocześnie czujemy dumę z nas, naszych współczesnych dokonań – powiedział starosta.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości po raz IX wystartował Bieg „Avon kontra przemoc – biegnij w Garwolinie”, w którym udział wzięły dziennikarka Beata Sadowska i aktorka Agnieszka Kaczorowska. Bieg jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz blisko 800 biegaczy z terenu powiatu i okolic. W biegu na dystansie 10 km. pierwszy na metę dotarł biegacz z Ukrainy Pavel Veretskyi z czasem 31.26. Po nim na metę przybiegli biegacze z rodzimych klubów Robert Głowala (Wilga Garwolin) -32:16 i Łukasz Świesiulski (Victus Rębków) - 33:32. Bieg rodzinny 2 km również cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim ponad 400 biegaczy dorosłych i dzieci. Najszybszy był Łukasz Staniak z Vege Runners 04:58 przed Adamem Makulcem z Wilgi Garwolin 05:26 i Maciejem Walaskiem z Biegusiem.pl 05:35.

Na najmłodszych mieszkańców Powiatu Garwolińskiego czekało mnóstwo atrakcji. W tym wesołe miasteczko, a tam dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulkami, czy byk rodeo – to tylko niektóre z nich. Swoje stoiska przygotowały także szkoły z powiatu garwolińskiego. Dalszą częścią obchodów był Rodzinny piknik kulturalno-rozrywkowy, podczas którego wystąpił Teatr Rękawiczka ze spektaklem „TrAdycja”, Teatr Barnaby ze spektaklami dla dzieci „Tymoteusz wśród ptaków” i „Czerwony Kapturek”, koncert Orkiestry Dętej OSP Garwolin, pokaz tańca Studia Ruchu Kordaszewscy, pokaz tancerzy ze szkoły „Street Dance Studio”, koncert „Osiecka w pociągu” w wykonaniu Best Vocal Studio oraz pokaz tańca Dance Now.

Punktualnie o 21:00 rozpoczął się ostatni koncert podczas tegorocznego święta miasta i powiatu. Gwiazdą wieczoru był znany i lubiany zespół „Feel”, który swoim półtoragodzinnym koncertem „porwał” garwolińską publiczność. Tegoroczne świętowanie zakończył tradycyjny pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Z szerokiego repertuaru przygotowanego przez Miasto Garwolin i Powiat Garwoliński każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A frekwencja uczestników rodzinnego świętowania przerosła najśmielsze oczekiwania. Miejmy nadzieję że za rok też nas nie zabraknie a rekord frekwencji uczestników zostanie znowu pobity.

Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego współorganizowane były przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.