POWIAT PAMIĘTA!!!

3

- "Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego" - napisano w pierwszej powstańczej odezwie, rozklejonej wówczas na ulicach stolicy. Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Dokładnie o tej porze 74 lata temu, powstańcy chwycili za broń.

O godzinie 17 w Garwolinie zawyły syreny miejskiego systemu alarmowania. Emitowały ciągły sygnał przez minutę.

1 sierpnia na głównym skrzyżowaniu Garwolina zgromadziło się około 300 osób, by upamiętnić tamte wydarzenia i oddać hołd walczącym. Przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej hołd powstańcom oddali: władze powiatu i miasta - w tym Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wicestarosta Powiatu Urszula Zadrożna, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Marcin Kobus, Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, między innymi Poseł na Sejm RP Grzegorz Wożniak, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski i Marian Piłka. Przy pomniku stawili się również kombatanci, radni powiatowi i miejscy, służby mundurowe oraz mieszkańcy powiatu i miasta. W uroczystościach udział wzięli kibice Klubu Legia, którzy o godzinie „W” odpalili biało – czerwone race. Po minucie ciszy wspólnie odegrano i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził Ks. Kapelan Żołnierzy AK w Garwolinie Edmund Szarek.

Po zakończonej modlitwie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapaliły znicze.