ASF tuż za granicą powiatu garwolińskiego

Utworzono: piątek, 10, sierpień 2018

asf

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Niemniej jednak gospodarze narażeni są na poważne straty w przypadku zarażenia trzody.

Działania profilaktyczne związane z ASF były prowadzone w naszym powiecie od kilkunastu miesięcy. Organizowane były spotkania i szkolenia organizowane bezpośrednio w poszczególnych Gminach czy miejscowościach o dużym potencjale hodowlanym. Kilkakrotnie problemem zajmowała się Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska pod przewodnictwem Tomasza Połoczańskiego i Adama Zboiny.

Na początku sierpnia stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Dłużew w gm. Siennica, w związku z czym 3 sierpnia Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipera nakazał objąć obszarem zapowietrzonym miejscowości z naszego powiatu, które bezpośrednio sąsiadują z terenem zagrożonym.

Są to miejscowości:

w gm. Parysów: Kozłów, Łukówiec, Poschła, Stodzew, Wola Starogrodzka,
w gm. Pilawa: Gocław, Jaźwiny, Niesadna, Pilawa (Żołnierka), Puznówka, Żelazna.

Aby podjąć odpowiednie działania zgodne z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego odbyło się spotkanie zorganizowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Andrzej Korysia w którym uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Gmin, Powiatowego Zarządu Dróg, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji po którym wprowadzono środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się ASF na obszarze zagrożonym w naszym powiecie.

Na drodze powiatowej z Gocławia do Kalonki, w Puznówce z obu stron drogi krajowej Nr 17, na drogach powiatowych w Łukówcu, w Parysowie, w Kozłowie, będących granicami obszaru zapowietrzonego ustawione zostały czytelne tablice z napisem „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”. W miejscowości Kalonka utworzono również progi zwalniające między którymi rozłożono specjalne maty dezynfekcyjne nawilżane środkami dezynfekcyjnymi, które mają na celu oczyszczanie i odkażanie pojazdów. Maty będą systematycznie nawilżane przez 30 dni. W obszarze zapowietrzonym rolnicy mają zabroniony obrót świniami i świniowatymi oraz nakazana jest szczególna ostrożność i higiena niezbędna do ograniczania ryzyka szerzenia się choroby.

Działania wykonywane na terenie powiatu garwolińskiego, w obszarze zagrożonym zakażeniem cały czas są nadzorowane i monitorowane przez Starostę Powiatu oraz przez Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg.