Wyjątkowy Jubileusz Miasta Łaskarzew

Utworzono: wtorek, 21, sierpień 2018

główne

W tym roku miasto Łaskarzew obchodzi wyjątkowy jubileusz nadania 600 lat praw miejskich. Łaskarzew jest najstarszym miastem w powiecie garwolińskim bowiem prawa miejskie otrzymał z rąk króla Władysława Jagiełły w 1418, na prośbę biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza z Gosławic. Od nazwiska biskupa miasto przyjęło swoją nazwę. Przywilej lokacyjny dla miasta został potwierdzony w całości przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1786. Z tej okazji w dniach 18-19 sierpnia w Łaskarzewie odbywały się huczne Dni Miasta.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym sprawowanej w intencji mieszkańców. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę na pomniku, na Rynku Dużym im. J. Piłsudskiego i odczytano zapis aktu nadania praw miejskich.

Na wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości czekało tego dnia mnóstwo atrakcji i imprez okolicznościowych. Swój udział w uroczystościach wziął również Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski - „Dni miasta to wspaniała okazja do wspólnego świętowania, pokazania dorobku pracy i aktywności mieszkańców. Łaskarzew to miasto wyjątkowe, z bogatą i chlubną historią, z przedsiębiorczością, której żaden ustrój nie ograniczył. Gratuluje Pani Burmistrz i Samorządowi Łaskarzewa wspaniałego rozwoju. Dziękuję za współpracę i wspólne inwestycje m.in. modernizację ulicy Wolskiej, Kościuszki czy Duży Rynek. Przed nami nowe wyzwanie a mianowicie remont ulicy Garwolińskiej. Szanowni Mieszkańcy. Bądźcie dumni z dorobku Waszych przodków, z pasja rozwijajcie rodzące się pomysły, z nadzieja idźcie w przyszłość” – powiedział Włodarz Powiatu.

Po przemówieniu Starosta razem z Sekretarzem Powiatu Jerzym Piesio oraz Radnym Powiatowym Józefem Tomalą wręczyli Burmistrz Miasta Łaskarzew Lidii Sopel-Sereja zegar, którego zadaniem będzie odliczanie kolejnych 600 dobrych lat dla całej społeczności miasta. Wszystkim mieszkańcom Łaskarzewa gratulujemy jubileuszu i życzymy wiele satysfakcji i pomyślności władzom Samorządowym życzymy kolejnych, pomyślnych lat rozwoju.