79. Rocznica wybuchu II wojny światowej - pamiętamy!

główne

1 września na cmentarzu wojskowym w Garwolinie, w miejscu gdzie spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, jeńcy Radzieccy oraz żołnierze Armii Radzieckiej polegli i zamordowani w walce z hitlerowskim najeźdźcą. O godzinie 9 spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe oraz delegacje ze szkół. Gospodarz wydarzenia Starosta Marek Chciałowski w sposób szczególny przywitał kombatantów, którzy jak powiedział są symbolem oraz iskierką patriotyzmu. Uczestnicy spotkali się by oddać hołd poległym. Modlitwę w intencji walczących na lądzie, morzu, powietrzu poprowadził prałat ks. Ryszard Andruszczak.

Starosta Marek Chciałowski podkreślił w swej wypowiedzi skalę zniszczenia powiatu garwolińskiego: „spalone stacje kolejowe w Pilawie i w Garwolinie. Pierwsi żołnierze niemieccy pojawili się 12 września w Gończycach. 8 i 9 września został zbombardowany i spalony w 75% Garwolin. 17 września Łaskarzew. Powiat Garwoliński odbudował się, wyszedł z tych zniszczeń, ale ta tragedia powinna nam stale przypominać, że nigdy więcej wojny

Wojna jest tragedią dla ludzi, nie każdy potrafi w niej wziąć udział dlatego ważne jest, aby osoby, które przeżyły wojnę przekazały młodym pokoleniom nie tylko wspomnienia, ale przede wszystkim pokazały jak naród potrafi się zjednoczyć, by walczyć o swój byt. Dzisiaj osoby, które wiedzą o wojnie tylko z kart historii i z opowiadań spotykają się, jak podkreślił Starosta, aby pamiętać „o ofiarach września 1939 roku. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w czasie całej II wojny światowej. Pamiętajmy o tych, którzy przeszli gehennę po II wojnie światowej”.

Skromna uroczystość obchodów wybuchu II wojny światowej zakończyła się złożeniem kwiatów przy pomniku przez przybyłe delegację oraz symbolicznym złożeniem kwiatów pod krzyżem na cmentarzu.