"Przedwiośnie" w Miętnem

PLAKAT główne

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 7 września w piątek o godz. 16.00 do wspólnego Narodowego Czytania „Przedwiośnia” w miętnieńskim dworze.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie”. Powieść Stefana Żeromskiego została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Powiatowa odsłona Narodowego Czytania 2018 odbędzie się w piątek, 7 września o godz. 16. Organizatorami wydarzenia są Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Garwolinie.

W klimat epoki wprowadzą bohaterowie utworu, w role których wcielą się przedstawiciele placówek oświatowych z terenu powiatu.

- Zgodnie z tradycją do wspólnego czytania zaprosiliśmy uczniów i grona pedagogiczne szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia „Przedwiośnia” w szczególności w interpretacji naszej zdolnej młodzieży. Jeśli pozwoli pogoda czytanie odbędzie się w parku - informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski ufundował dla uczestników Narodowego Czytania w Miętnem publikacje z lekturą. Jak zwykle po wspólnym czytaniu przewidziana jest integracja przy stole z poczęstunkiem.

- Zachęcam do przyniesienia własnych egzemplarzy dzieła, będzie można uzyskać okolicznościowy stempel przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2018 – dodaje Beata Pasternak.

Patronatem honorowym wydarzenie objęła Para Prezydencka oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego.

Szczegóły na plakacie.

PLAKAT obrobiony