40- lecie Stowarzyszenia MONAR

główne

W dniach 31.08-2.09. 2018 roku w Polewiczu (gmina Wilga) Stowarzyszenie MONAR świętowało 40-lecie swojej działalności. W spotkaniu, któremu nadano nazwę „Monarowisko 2018” uczestniczyło kilkaset osób, które przybyły z całej Polski.

W bogatym programie pobytu w Polewiczu zaplanowano występy artystyczne, projekcje filmowe, warsztaty, zawody sportowe oraz dyskoteki. Oficjalne otwarcie „Monarowiska 2018” odbyło się dnia 1 września z udziałem władz Stowarzyszenia, Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, Sekretarza Powiatu Jerzego Piesio oraz innych zaproszonych gości. Prezes Stowarzyszenia Pani Elżbieta Zielińska przedstawiła działalność MONAR-u mówiąc o liczbie i rodzajach poradni działających na terenie całego kraju oraz formach pomocy ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Pan Starosta jako reprezentant powiatu garwolińskiego wyraził zadowolenie z działalności Stowarzyszenia na swoim terenie, gdzie wszystko się zaczęło. „ Wszystko się przełamuje przez dobre serce, pomocną dłoń, poprzez otwartość, empatię, poprzez bycie tam gdzie jest człowiek potrzebny. Tak robił świętej pamięci Marek, ale tak również robi cały Zarząd z Panią Elą. Bo istotą sprawy to jest iść do ludzi, być z nimi, kochać ludzi. Jeżeli się tego nie posiada to praktycznie nie można współpracować, tu się coś zamyka, a MONAR zawsze był otwarty dla drugiego człowieka”- tymi słowami Starosta Marek Chciałowski pogratulował Stowarzyszeniu jubileuszu wręczając na ręce Pani Prezes okolicznościowy medal. Pan Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego przekazał Pani Prezes Elżbiecie Zielińskiej medal pamiątkowy „Pro Masovia”, który jest wyróżnieniem całokształtu działalności zawodowej, społecznej oraz publicznej na rzecz Województwa Mazowieckiego, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Najważniejszą rzeczą, jeśli mówimy o Stowarzyszeniu MONAR są jego początki oraz założyciel, który zapoczątkował działalność dzięki swojej determinacji oraz wsparciu osób, które go otaczały. Kim był i dlaczego zainteresował się pomocą dla osób zagubionych w życiu. Marek Kotański z zawodu psycholog i terapeuta, który w 1974 roku zapoznał się z naszym powiatem dzięki pracy w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie, w którym mieścił się oddział dla osób uzależnionych od narkotyków, chcąc zapoczątkować nowe metody leczenia, które pozytywnie wpływały by na pacjentów, wyznaczył nowy kierunek leczenia narkoma­nii metodą społeczności terapeutycznej, opierającej się na pełnej abstynencji pacjentów i ich pracy nad sobą z nową siedzibą w Głoskowie. „Moim wielkim marzeniem było stworzenie uczciwego systemu działań z ludźmi, którzy zgubili się kiedyś, lub których zgubiono wżyciu (…)” – słowa wypowiedziane przez Marka Kotańskiego mają swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej działalności Stowarzyszenia. Twórca ruchu całe swoje życie poświęcił dla innych ludzi, od niego powinniśmy uczyć się, że nikt nie powinien iść przez życie sam. Pomimo śmierci Kotańskiego MONAR istnieje i cały czas się rozwija co potwierdza jubileusz 40-lecia.