Przejdź do treści

Dożynki Powiatowe 2018 za nami

Drukuj

zdj d

Dożynki Powiatu Garwolińskiego obchodzone 9 września w Łaskarzewie przeszły już do historii. Delegacje wszystkich gmin Powiatu Garwolińskiego przybyły, by wspólnie dziękować za zebrane plony.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie pod przewodnictwem ks. kanonika Edmunda Szarka. Okazałe wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba, dary garwolińskiej ziemi – to wszystko poświęcił ks. dziekan Edmund Szarek. W trakcie nabożeństwa wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne dary ziemi i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin, wiosek i miast powiatu garwolińskiego na kolejny rok.

 Po zakończeniu obrzędu w barwnym korowodzie uczestnicy przeszli na teren boiska sportowego w Parku Alejki. Delegacje dożynkowe poszczególnych gmin wraz z ich wójtami i burmistrzami witała prowadząca tegoroczne Święto Plonów – Małgorzata Antolak, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Garwolinie.

Piękny chleb dożynkowy, gospodarzom tegorocznych dożynek – Lidii Sopel-Sereja, Burmistrz Łaskarzewa oraz Markowi Chciałowskiemu Staroście Powiatu Garwolińskiego przekazali starostowie – Milena Wachnicka oraz Krzysztof Żabczyński z Łaskarzewa. Włodarze zapewnili, że będą ten chleb dzielić mądrze i sprawiedliwie.

Następnie głos zabrała Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja, która m.in. przypomniała mieszkańcom Powiatu jaki jest sens i cel dożynek. Starosta Garwoliński Marek Chciałowski dziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystość, uczestniczyli w korowodzie, niosąc wieńce. Przypomniał o wyjątkowej uroczystości jaka niedawno przeżywali mieszkańcy Łaskarzewa, o 600leciu nadania praw miejskich dla miasta Łaskarzew „Drodzy mieszkańcy Łaskarzewa, bądźcie dumni z waszych przodków, którzy byli przed wami, budowali to miasto, tworzyli niezapomniany klimat. Bądźcie dumni ze swojego miasta, które każdego dnia pięknieje, rozwija się a poprzez swoją pracę dokładacie małe cegiełki do tej budowli jaką jest Łaskarzew”. Starosta podziękował również rolnikom za swój trud i za ciężką a niedoceniana pracę: „Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem. Z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Dzisiaj zgodnie ze staropolskim obyczajem kierujemy do Was podziękowania za całoroczną pracę, za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie zbierając plony. Dziękujemy za codzienną żmudną, ciężką i mało docenianą pracę. To przywiązanie do ojcowizny, języka ojczystego, religii, kultury sprawiło, że w chwilach trudnych ochroniliście to, co nasze polskie”. Następne podziękował wszystkim zebranym na Dożynkowych uroczystościach składając wszystkim serdeczne życzenia: „Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim gminom powiatu garwolińskiego za wystawienie swoich reprezentacji i wykonanie wspaniałych wieńców dożynkowych, wypieczenie dorodnych bochnów chleba z tegorocznej mąki. Mieszkańcom Miasta Łaskarzewa na czele z Panią Burmistrz dziękuję za podjęcie trudu organizacji dożynek powiatowych. Bardzo serdecznie dziękuję Wam wszystkim Szanowni Zebrani za udział w tym ważnym Święcie. Niech to święto będzie naszą wspólną radością. Niechaj będzie okazją do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego!”

Po oficjalnym otwarciu dożynek i po okolicznościowych przemowach gospodarzy uroczystości rozpoczął się ceremoniał dożynkowy.

W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Garwolińskiego 2018”. Zwycięskim wieńcem okazał się tradycyjny wieniec w kształcie korony wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie zaprezentowany przez delegacje z gminy Żelechów. Drugie miejsce zajęła gmina Trojanów za wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trojanowa, zaś Zespół Ludowy „Iwowianki” z Iwowego, gmina Borowie zajął miejsce 3. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w postaci bonów, dodatkowo zaś zwycięzca konkursu będzie reprezentował Powiat Garwoliński na tegorocznych Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Dożynki to także doskonały czas, by wyróżnić tych, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla rolnictwa Powiatu Garwolińskiego. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali:

Pani Hanna Dębowska – V- ce Prezes Zarządu OSM Garwolin.

Sitnik Zbigniew –   Przewodniczący Rady Nadzorczej   OSM Garwolin.

Ryszard Głaszczka - Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Garwolinie.

Żurawek Anna – wieloletni Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Garwolinie.

Maria Stefanowska –kierownik powiatowego zespołu w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Adam Jan Zboina – rolnik i hodowca trzody chlewnej z Filipówki.

Jan Dabrówka – przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Łaskarzewie. 

Tomasz Borowski - rolnik i hodowca trzody chlewnej doradca i konsultant żywieniowy produktów paszowych w firmie CARGILL.

Każdy z nich, w zupełnie inny sposób dokłada swoją cegiełkę, by rolnictwo w naszym powiecie rozwijało się jak najlepiej.

Tradycyjnie już w czasie dożynek swoje wyróżnienia wręczali także OSM Garwolin i SM Ryki dla dostawców, którzy dostarczyli największą ilość mleka w 2017 r.

Na scenie pojawili się także zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „Piękna zagroda wiejska”, którzy odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureatami zostali:

I miejsce Państwo Ewa i Dariusz Wachniccy z miejscowości Łąki gm. Górzno

II miejsce Państwo Justyna i Mirosław Rękawek z miejscowości Stary Puznów, gm. Garwolin

III miejsce Magdalena i Krzysztof Jankowscy z miejscowości Stara Brzuza gm. Borowie.

Ponadto wręczono 3 wyróżnienia dla Państwa Jerzego i Anny Chmielaków z Łąk. Państwa Agnieszki i Jacka Sadurskich z Pasternika oraz dla Państwa Iwony i Pawła Koryckich z Lipnik.

Na scenie zaprezentowali się tego dnia Strażacka Orkiestra Dęta z Łaskarzewa, Koło Gospodyń „Serbianki”. Odbył się również koncert „Motylem jestem”, w trakcie którego wykonano najpiękniejsze piosenki Ireny Jarockiej. Natomiast o 17:30 sceną zawładnął zespół Replay, a tuż po nim gwiazda wieczoru – zespół Trzy Korony.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews