Powiat Garwoliński na Dożynkach Wojewódzkich

IMG 2402

16 września br. na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Nie zabrakło w tym wydarzeniu Powiatu Garwolińskiego.

Powiat reprezentowała delegacja gminy Żelechów - Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie, sekretarz Gminy – Beata Talarek oraz Agnieszka Gromół – Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska tut. Starostwa. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mirosława Milewskiego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Płockiej. Następnym punktem był ceremoniał dożynkowy oraz wspólne łamanie się chlebem, po którym nastąpiły przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości, wręczanie odznaczeń państwowych i branżowych oraz nagród konkursowych. Ozdobą muzyczną uroczystości były występy grupy folklorystycznych z całego Mazowsza w tym: Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad, Zespół Tańca Ludowego Mazovia Politechniki Warszawskiej w Płocku, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice spod Radomia, Zespół Ludowy Marysieńki Sytare Szpaki oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Goście dożynkowi mogli obejrzeć wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciachcodziennych" prezentowaną m.in. w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczyli też ekspozycję "Maszyny i narzędzia rolnicze". Obchodom rolniczego święta towarzyszyły m.in. pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty rzemiosła, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Atrakcją tegorocznego święta plonów były inscenizacje codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców województwa i okolic.