Przejdź do treści

Poszukiwania padłych dzików na terenie powiatu

Drukuj

DSC02526

W dniu 27 września 2018 roku na Leśnej Ścieżce Przyrodniczo-Kulturowej w Hucie Garwolińskiej zebrali się Pan Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie Pan Andrzej Koryś, przedstawiciele Nadleśnictwa w Garwolinie oraz 1 Warszawska Brygada Pancerna, celem spotkania były poszukiwania zmarłych dzików w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na obrębie Huty Garwolin.

„Ścieżka Ekologiczna” była miejscem zbiórki, gdzie ustalono przebieg przeszukiwania lasu oraz uzgodniono sposób w jaki mają poruszać się przybyli żołnierze ( do akcji przystąpiło 33 żołnierzy, którym dowodził kapral Jabłoński). Podczas głównej zbiórki Starosta Powiatu Garwolińskiego z entuzjazmem powitał zebrane wojsko na terenie Garwolina słowami „Ta akcja przy państwa pomocy będzie bardzo dobrze przeprowadzona, i po tym przemarszu w sumie około 6-8km2 dojdziemy do przekonania, że raczej na naszym terenie nie ma martwych dzików. Wszystko okaże się po zakończeniu akcji!” Powiatowy Lekarz Weterynarii poinstruował żołnierzy jak należy się zachować w sytuacji spotkania żywego dzika, tak aby nikomu nie stała się krzywda. Wojsko nie prowadziło odstrzału zwierzyny.  

Akcja poszukiwania padłych dzików, których przyczyną mógł być afrykański pomór świń zakończyła się w godzinach po południowych, ze spokojem stwierdzono, że na przeszukanym terenie nie znaleziono zmarłej zwierzyny. Dotychczas afrykański pomór świń stwierdzono w przypadku jednego znalezionego dzika na terenie Powiatu Garwolin.

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews