Obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

DSC02605

Dnia 27.09.2018r obchodziliśmy dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego- najsilniejszej tajnej struktury w okupowanej Europie. Podczas II wojny światowej Polacy nie poddali się, wręcz przeciwnie zjednoczyli się i razem stanęli do walki. Polska Walcząca oraz tworzący ją ludzie to nasze bohaterskie dziedzictwo. Garwolin uczcił 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego akademią w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Mszą Świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego.

„Po pierwsze chcę podziękować za pamięć, za wracanie do bardzo trudnych chwil, do trudnej historii(…) Ja często wracam do okresu II wojny światowej, do państwa podziemnego- fenomenu na skalę Europy i świata, bo wśród okupowanych krajów tylko w Polsce powstało państwo podziemne.”- tymi słowami Pan Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski przywitał na okolicznościowej akademii przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, nauczycieli oraz uczniów szkoły.

„Byle cię można wspomóc, byle wspierać, Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”- uczniowie I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pokazali, że fenomen państwa podziemnego jest ważny w życiu młodych ludzi, którzy są świadomi jak wiele zawdzięczają osobom, które sprzeciwiały się okupantowi i stanęły do walki. Akademię artystyczną przygotowali uczniowie klas pierwszych, którzy mogli oddać pamięć poległym przy wykorzystaniu swoich talentów artystycznych. Sylwetki dowódców Polskiego Państwa Podziemnego przedstawił zgromadzonym uczeń III klasy maturalnej Maciej Łyżwiński, który może poszczycić się ogromną wiedzą z zakresu historii. Na zakończenie akademii głos zabrał Pan Antonii Frąckiewicz, który na terenie powiatu czynnie kultywuje tradycję oraz Pan Marian Cabaj, który jako żołnierz AK opowiedział o walce przeciwko okupantowi, w której brał udział, podziękował młodzieży za cenne chwile patriotyzmu.

Najważniejszym momentem obchodów była Msza Święta w parafii Przemienienia Pańskiego odprawiona przez ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, ks. kan. Edmund Szarek, dziekana Dekanatu Łaskarzewskiego i kapelana garwolińskich kombatantów oraz ks. Piotra Mazurka. Przed rozpoczęciem Mszy Św. głos zabrał Pan Starosta Powiatu „ Dziś stoimy tu z młodzieżą Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, współorganizatora uroczystości, aby prosić księdza o odprawienie Mszy Św. za twórców i realizatorów Państwa Podziemnego. Za ich poświęcenie, miłość do Ojczyzny, wiarę w wolną Polskę”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe i delegacje ze szkół. Ks. kan. Edmund Szarek powiedział „Utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego trwale zapisało się w dziejach naszej ojczyzn, było swoistą manifestacją prawa naszego narodu do niepodległości, której setną rocznicę przypada naszemu pokoleniu przeżywać.”

Po zakończonej Mszy Św. zgromadzeni wysłuchali koncertu przygotowanego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonawcami pięknych utworów literatury muzycznej byli Tomasz Gęsikowski, Izabela Bukowska-Chądzyńska, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Artur Gotz.

Na zakończenie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.