VI EDYCJA KONKURSU "ODZYSKANA PRZYRODA" ROZSTRZYGNIĘTA !!!

m919 czerwca 2011r. na terenach rekreacyjnych “Zarzecze” w Garwolinie, w czasie obchodów Dni Powiatu Garwolińskiego połączonych z Dniami Garwolina, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI edycji konkursu „Odzyskana Przyroda”. Organizatorami konkursu była Firma EKO LIDER oraz Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Laureatom nagrody wręczali: Starosta Garwoliński - Marek Chciałowski, Wicestarosta - Stefan Gora, Sekretarz Powiatu - Jerzy Piesio oraz właściciele firmy EKO LIDER - Państwo Ewa i Jarosław Wyglądała.

Dziś już natura nie jest w stanie zasymilować tego wszystkiego, co jako niepotrzebne wyrzucamy do kosza na śmieci. Selekcja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, metale, szkło, plastik) to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekologii. Dlatego właśnie tak wielkie znaczenie ma dziś edukacja ekologiczna prowadzona przez nas w formie konkursu. Celem bowiem konkursu "Odzyskana Przyroda" jest doprowadzenie do zmiany tzw. konsumpcyjnego stylu życia kształtując nawyki kultury ekologicznej oraz poczucie moralnej i obywatelskiej odpowiedzialności za ochronę dóbr przyrody. Jako organizatorzy mamy nadzieję, żew myśl słów Cycerona: „Przyzwyczajenie jest naszą naturą”, nasz konkurs kształtuje postawy najmłodszych i zmienia przyzwyczajenia dorosłych, czyni ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego i pomaga wykształcić trwałe nawyki proekologiczne.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 48 szkół powiatu garwolińskiego, a rywalizacja toczyła się w 4 kategoriach: Makulatura, Plastik, Szkło, Baterie. Ogółem zgromadzono: 72,13 ton makulatury, 9,01 ton plastiku, 39,63 ton szkła oraz 2,48 ton baterii

Chcąc ukazać skalę naszej akcji przedstawiamy jej wyniki uzyskane przez wszystkie szkoły (a co roku było ich średnio 45) w ciągu sześciu edycji: 275 ton makulatury, 29 ton plastiku, 206 ton szkła, 10,5 tony baterii oraz w jednej z edycji dodatkowo 44 Mg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego!

Każda kolejna edycja konkursu, jej wyniki oraz frekwencja utwierdza nas w przekonaniu, iż przyjęta przez nas forma jest bardzo dobrym sposobem przekazywania informacji z zakresu ochrony środowiska.

Dzięki życzliwości i wsparciu sponsorów w konkursie mogliśmy przyznać nagrody każdej z 48 szkół. Nagrodę Generalną za najlepszy efekt ekologiczny w wysokości 2000 zł ufundował Zarząd Powiatu Garwolińskiego. Nagrody w wysokości 1 000 zł za I miejsce w każdej kategorii ufundowała firma EKO LIDER z Garwolina. Nagrody rzeczowe za I, II i III miejsca w każdej kategorii zostały zakupione dzięki hojności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

A oto wyniki konkursu i nagrody:

NAGRODA GENERALNA za najlepszy efekt ekologiczny –Szkoła Podstawowa w Dąbrowie gm. Łaskarzew - 2000 zł,

Wyróżnienie I za najlepszy efekt ekologiczny – Publiczne Gimnazjum w Życzynie gm. Trojanów

Wyróżnienie II za najlepszy efekt ekologiczny – Szkoła Filialna we Wróblach Wargocinie gm. Maciejowice

W kategorii MAKULATURA :

I miejsce – 85,18 kg/1 ucznia – Zespół Szkół Nr 5 w Garwolinie

II miejsce – 72,73 kg/1 ucznia – Szkoła Filialna we Wróblach Wargocinie gm. Maciejowice

III miejsce – 53,26 kg/1 ucznia – Publiczne Gimnazjum w Życzynie gm. Trojanów

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Godziszu gm. Sobolew

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Żabieńcu gm. Wilga

W kategorii PLASTIK

I miejsce – 18,46 kg/1 ucznia – Szkoła Filialna w Damianowie gm. Trojanów

II miejsce – 18,26 kg/1 ucznia – Publiczne Gimnazjum w Życzynie gm. Trojanów

III miejsce – 16,67 kg/1 ucznia – Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwowem gm. Borowie

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Łąkach gm. Górzno

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Antoniówce Świerżowskiej gm. Maciejowice

W kategorii SZKŁO:

I miejsce – 152,63 kg/1 ucznia – Szkoła Podstawowa w Chotyni gm. Sobolew

II miejsce – 90,91 kg/1 ucznia – Szkoła Filialna we Wróblach Wargocinie gm. Maciejowice

III miejsce – 63,53 kg/1 ucznia – Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Kębłowie gm. Żelechów

Wyróżnienie – Publiczne Gimnazjum w Życzynie gm. Trojanów

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Korytnicy gm. Trojanów

W kategorii BATERIE:

I miejsce – 4,44 kg/1 ucznia – Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwowem gm. Borowie

II miejsce – 4,41 kg/1 ucznia - Szkoła Filialna we Wróblach Wargocinie gm. Maciejowice

III miejsce – 3,28 kg/1 ucznia – Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowyi gm. Garwolin

Wyróżnienie – Publiczne Gimnazjum w Życzynie gm. Trojanów

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Chotyni gm. Sobolew

Pozostałym szkołom przyznano nagrody pocieszenia.

Pozostałe nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez: firmę BRÜGGEN z Woli Celejowskiej, Hutę Szkła „CZECHY” z Trąbek, firmę PLAST BET, LECHPOL, INTERDRUK z Garwolina, Bank Spółdzielczy oraz PKO Bank Polski Oddziały z Garwolina, firmę SANTE A. Kowalski z Sobolewa, FOL-PLAST z Pilawy, Żabczyńscy z Łaskarzewa, Akzo Nobel z Pilawy, firma METROL z Maciejowic, HETMAN z Unina, CZYSTOPOL z Kolonii Górzno, MEBLO-PŁYT z Sulbin, firmy z Woli Rębkowskiej: OSM Garwolin, ZELLER Plastik, ZACHEM, oraz OSKROBA z Celestynowa, Spółdzielnia "POLFRAMET" z Kłoczewa, Świecie Recykling Sp. z o.o. ze Świecia, KRYNICKI RECYKLING S.A. z Olsztyna i ELANA PET Sp. z o.o. z Torunia.