Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dobiegają końca

DSC 0296

Od 1 marca w Powiecie Garwolińskim trwają obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nad którymi honorowy patronat sprawuje wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Powiatowe uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana w piątek 1 marca w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak a homilię wygłosił dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. prałat Edmund Szarek. Po Mszy Świętej delegacje instytucji powiatowych, szkół oraz organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinizmu.

Około godziny 11.30 w garwolińskiej kolegiacie rozpoczął się koncert pieśni partyzanckich „Pieśnią wywalczyć wolność”. Zgromadzeni w kościele słuchali pieśni w aranżacji Klary Płatek i Małgorzaty Przybysz, którym towarzyszyła pianistka Marta Sobczak.

Kolejnym elementem powiatowych obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych była IV edycja „Turnieju Niezłomnych” – halowego turnieju w piłkę nożną. W niedzielę 3 marca w Gminnej Hali Sportowej w Maciejowicach spotkało się dziesięć drużyn, które walczyły o szablę rotmistrza Witolda Pileckiego. I miejsce zajęła drużyna „Miejscowi Kopacze”. Na drugim miejscu uplasowała się „Wisła Podwierzbie”, natomiast ostanie miejsce na podium wywalczyli panowie z „Show Team”.

W niedzielę 10 marca odbyła sią IV gra miejska „Obywatele na start!”, która w tym roku zawitała do Żelechowa. Dziesięć zespołów reprezentujących szkoły średnie pokonało niespełna 3 kilometrowa trasę poznając historie poszczególnych Żołnierzy Wyklętych. Po zdobyciu wszystkich punktów kontrolnych uczestnicy gry obejrzeli film nagrany przez Klub Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego pt. „Żołnierze Niezłomni – Oni żyją w nas”. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie. Na drugim miejscu uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie. Trzecie miejsce zajęła grupa reprezentująca Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

Następnym elementem powiatowych obchodów był IV Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. Maraton rozpoczął się częścią artystyczna przygotowana przez przedszkolaków a także seniorów. Widzowie maratonu obejrzeli kilka krótkich filmów dotyczących Żołnierzy Wyklętych, jednak najwięcej uwagi przykuła projekcja filmu „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego.

Od 1 marca w Powiecie Garwolińskim można oglądać wystawę opracowaną przez członków Klubu Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego, której druku podjęło się Starostwo Powiatowe. Wspomnianą wystawę można było już oglądać w budynku starostwa, muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Zespole Szkół w Miętnem, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie a także w remizie OSP w Łaskarzewie. Wystawa będzie dalej wędrowała po powiecie, osoby zainteresowane jej prezentacją zapraszamy do kontaktu.

Powiatowe obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 31 marca o godzinie 16.30 w hali sportowej CSiK przy ul. Żwirki i Wigury w Garwolinie.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska składają serdeczne podziękowania dla wicemarszałek Senatu RP Pani Marii KOC oraz posła na Sejm RP Pana Grzegorza WOŹNIAKA za objęcie honorowym patronatem powiatowych obchodów związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Władze powiatu dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia szczególnie:

-członkom Klubu Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego
-parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie-wójtowi Gminy Maciejowice Panu Tomaszowi Kwiatkowskiemu
-burmistrzowi Miasta i Gminy Żelechów Panu Łukaszowi Boguszowi
-dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie
-Burmistrz Miasta Łaskarzew Pani Annie Laskowskiej
-radnemu Rady Powiatu Garwolińskiego Panu Markowi Ziędalskiemu.

Galeria zdjęć z 1 marca:

Galeria zdjęć z IV "Turnieju Niezłomnych":

Galeria zdjęć z Gry Miejskiej "Obywatele na start!":

Galeria zdjęć z maratonu filmowego: