III Powiatowy Dzień Sołtysa

Utworzono: środa, 20, marzec 2019

image080

Spotkanie, które odbyło się 18 marca w Powiatowym Ośrodku Sportu i Zarzadzania Lokalami w Miętnem, zorganizowane zostało przez władze powiatu, Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka i wicemarszałek Senatu RP Marię Koc.

Praca sołtysa powszechnie uważana jest za służbę. Wymaga dużego wyrzeczenia, poświęcenia i cierpliwości. Sołtys stoi na czele sołectwa i jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Działa na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami i zna ich problemy jak mało kto. Oczekiwania względem niego są szerokie - czasem musi być społecznikiem, czasem pośrednikiem w kontakcie z organami gminy, a czasem nawet „psychologiem”. - Ale ktoś to musi robić i państwo czujecie ta potrzebę, potrzebę służenia społeczeństwu, mieszkańcom małych ojczyzn. Funkcja sołtysa jest niewdzięczną, ale potrzebną - artykułował poseł Grzegorz Woźniak. Starosta Mirosław Walicki odpowiadał na wiele pytań nurtujących uczestników spotkania, m.in. dotyczących dróg, mostu na rzece Wiśle, planów na najbliższy czas. Gospodarz powiatu akcentował, że kandydowanie na sołtysa jest najtrudniejszą decyzją, bo praca jest trudna, a nie ma z tego żadnych profitów, a wdzięczność ludzka jest wątpliwa. - Jestem pełen szacunku dla państwa decyzji, miejmy nadzieję, że jakoś nasze państwo pochyli się nad wami i doceni waszą pracę. Podziękowania za pracę złożyła sołtysom również wicestarosta Iwona Kurowska, podkreślając, że są przedstawicielami i łącznikami Polski lokalnej, że nie szczędzą czasu i sił, by służyć lokalnym społecznościom. - Ja wam za to bardzo serdecznie dziękuję, że jesteście, że trwacie, że jesteście takimi łącznikami i tworzycie tę społeczność lokalną na samym dole - akcentowała. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc przypomniała słowa premiera wypowiedziane na Dniu Sołtysa w Łowiczu, że sołtys jest pierwszym urzędnikiem RP. - Trudno się z tym  nie zgodzić. Pierwszy urzędnik RP, bo to pierwsza osoba, do której trafia każdy z mieszkańców ze swoim problemem, a sołtys, chociaż pracuje społecznie, pracuje 24 godziny na dobę i rzeczywiście reprezentuje w swoich sołectwach majestat państwa polskiego- powiedziała.