Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

image003

19 maja na garwolińskiej starówce odbył się Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – wielkie folkowe święto mieszkańców Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

W tym dniu ulica Senatorska jako jedna z najstarszych ulic miasta przeniosła wszystkich mieszkańców w podróż w czasie zarówno do przedwojennego jak i powojennego Garwolina. Kolejny raz można było zobaczyć wiele ciekawych prezentacji i stoisk. Posłuchać historii i anegdot sprzed lat, a także zobaczyć Garwolin na starych fotografiach i podejrzeć, czym przed laty zajmowali się mieszkańcy stolicy powiatu, a także spróbować niedzielnego obiadu jakim był rosół i pomidorowa.

Celem imprezy jest pokazanie różnorodności garwolińskiego dziedzictwa kulturowego. Festiwal stawia sobie za zadanie przywrócenie tradycji godnego miejsca w kulturze i świadomości powszechnej. Chce włączyć ją w sferę poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Taka kultura ma przybliżyć urok dawnych lat, kiedy garwolinianie – Polacy i Żydzi żyli obok siebie: wspólnie i osobno. Tańczyli na weselach i płakali na pogrzebach, obchodzili różnorakie święta religijne, opowiadali baśnie. Taki świat na chwilę ma wskrzesić organizowana inicjatywa.

Jedno z najchętniej odwiedzanych było stoisko prezentowane przez Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Zespół Szkół w Miętnem. Odwiedzający mogli skosztować u nas zupę pomidorową, chleb ze smalcem oraz duże ilości słodkości. Dużym zaciekawieniem i entuzjazmem została przyjęta maskotka Powiatu 'Zygmunt' który pozwał do zdjęć z małymi jak i z dużymi mieszkańcami naszego powiatu.