JUBILEUSZ 85 – LECIA ISTNIENIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W STARYM MIASTKOWIE

Utworzono: poniedziałek, 27, czerwiec 2011

miniaturka26 czerwca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Miastkowie świętowała jubileusz 85-lecia swojej działalności. Takie uroczystości jak ta są nagrodą dla strażaków za ofiarną i bezinteresowną służbę. Strażacy ochotnicy nie oczekują na wynagrodzenia. W akcjach ratunkowych w większości występują anonimowo. Dlatego dzień ten był okazją do podziękowań za akcje ratunkowe, za wiele dni przepracowanych społecznie.

OSP w Starym Miastkowie powstała w 1926 roku. Jej założycielami byli Jan Moch, Józef Baran i Grzegorz Siwek. Obecnym prezesem OSP jest druh Stanisław Baran. Jednostka liczy 40 członków czynnych i 13 wspierających. Ze względu na swoją mobilność i dogodne położenie przy drodze powiatowej, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Miastkowie wzywani sa często do różnego rodzaju akcji ratowniczo - gaśniczych.

26 czerwca podczas jubileuszowych uroczystości sztandar jednostki udekorowany został Złotym Medalem Związku OSP RP „Za zasługi dla pożarnictwa”.Aktu dekoracji dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Stefan Gora – Wicestarosta Garwoliński.

Wyróżniający się druhowie zostali odznaczeni medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” oraz odznakami „Wzorowy Strażak”. Za wkład oraz długoletnią działalność strażacką podziękowano także druhom seniorom wręczając im pamiątkowe dyplomy.

Proszę przyjąć wyrazy głębokiego uznania dla odpowiedzialnej i szczytnej służby strażaków, którzy swą postawą i działaniem dają mieszkańcom sołectwa, gminy i powiatu pewność, że w chwilach trwogi i zagrożenia pospieszą z pomocą ratując mienie, a przede wszystkim życie ludzkie – podkreśliła podczas wystąpienia Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bąk.

To wy nie szczędzicie wysiłku, trudu i wolnego czasu po to, żeby pomagać wtedy, kiedy ktoś drugi jest potrzebujący. Chylę czoła przed takim działaniem, przed takim poświęceniem. To jest ta organizacja, która wyrosła z potrzeby serca, która wie, co to jest solidarność i tą solidarność wprowadza w życie - dziękował druhom obecny na uroczystościach Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Słowa uznania dla strażaków z Miastkowa Starego skierowała także Posłanka Stanisława Prządka. Uroczystość uświetniły swoją obecnością m.in. Komendant PPSP w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski, z-ca Komendanta PPSP w Garwolinie mł. bryg. Janusz Majek, Proboszcz Parafii w Miastkowie Kościelnym ks. Adam Turemka, Przewodniczący Rady Gminy Marek Jaroń, Wójt Gminy Jerzy Jaroń, radni, mundurowi, zaprzyjaźnione jednostki OSP, przedsiębiorcy i wielu innych. W trakcie uroczystości przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta na czele z kapelmistrzem Zbigniewem Miętusem i Bogdanem Domańskim.