Święto Policji

Utworzono: poniedziałek, 22, lipiec 2019

image111

19 lipca na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Garwolinie odbyły się obchody Święta Policji. W tym dniu policjanci i zaproszeni goście obchodzili 100-lecie powstania polskiej Policji. 4 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej.

Uroczystości związane z obchodami Święta Policji zainaugurowała msza święta odprawiona w intencji funkcjonariuszy w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą celebrował kapelan garwolińskich policjantów ks. prałat Jerzy Kalinka a współkoncelebransami byli dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Stanisław Szymuś, prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii MB Częstochowskiej ks. kan. Stanisław Małek i proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach ks. Leszek Dąbrowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście pocztu sztandarowego i orkiestry dętej OSP w Trąbkach przemaszerowali na plac przed Starostwem Powiatowym, gdzie kontynuowano świętowanie.

Zaproszonych gości w imieniu komendanta powiatowego policji w Garwolinie insp. Sławomira Reka powitał oficer prasowy asp. szt. Marek Kapusta. W uroczystości udział wzięli m.in.: wicemarszałek Senatu Maria Koc, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, burmistrzowie, wójtowie, prokuratorzy, sędziowie, przedstawiciele duchowieństwa oraz instytucji i służb współdziałających z policją, a także komendanci i zastępcy garwolińskiej jednostki w stanie spoczynku.

Komendant podziękował za współpracę i pomoc ze strony samorządów, instytucji oraz służb, dzięki którym funkcjonariusze na co dzień mogą wypełniać słowa roty ślubowania, a miasto i powiat uważane są za miejsca bezpieczne. Dziękował też za dobrą służbę i pracę policjantom, jak też pracownikom garwolińskiej komendy.

Święto Policji to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników policji. Jest to również czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań zarówno dla samych policjantów jak też pracowników policji. Podczas uroczystego apelu akty mianowania na wyższe stopnie służbowe odebrało łącznie 54 policjantów. Akty nominacji wręczali wicemarszałek Maria Koc, starosta Mirosław Walicki i komendant powiatowy insp. Sławomir Rek. Przedstawiciele związków zawodowych policji odznaczyli medalami okolicznościowymi z okazji 100-lecia policji insp. Sławomira Reka, byłą komendant powiatową insp. w st. spocz. Iwonę Czarnocką oraz Społeczną Inspektor Pracy Monikę Pieńkowską. Podziękowania od komendy policji za współpracę i wsparcie otrzymali wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, starostowie Mirosław Walicki i Iwona Kurowska, burmistrz Pilawy Albina Łubian, Żelechowa Łukasz Bogusz, wójtowie gmin Garwolin- Marcin Kołodziejczyk, Borowia Wiesław Gąska, Górzna- Waldemar Sabak, Trojanowa- Stanisław Kostyra i prof. Zbigniew Gnat- Wieteska.

Podczas obchodów policyjnego święta, Złoty Medal za Długoletnią Służbę wręczono asp. sztab. Jackowi Boguszowi i asp. sztab. Michałowi Możdżonkowi, a Srebrny Medal za Długoletnią Służbę asp. sztab. Arturowi Makulcowi i Jerzemu Osiakowi. Brązowe Medale za Zasługi dla Policji otrzymali wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk i Trojanowa Stanisław Kostyra. Podziękowania i stosowne grawertony przekazane zostały na ręce komendanta powiatowego insp. Sławomira Reka i zastępcy podkom. Dariusza Rogali od wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, posła Grzegorza Woźniaka, samorządu powiatu garwolińskiego oraz samorządów gminnych.